Advertisement

Çin'de fabrika üretimi ve perakende satışlarındaki artış ve ABD'de istihdamın beklentinin üzerinde gelmesinin ekonomik toparlanmanın hızlandığı sinyalini vermesiyle Asya Borsaları kazanç sağladı. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi son 1 yılın en yüksek kapanışına yöneldi.

Nike Inc.'in ayakkabılarını üreten Yue Yuen Industrial Holdings Ltd. yzüde 1.9 değer kazandı. Dünyanın en büyük ikinci maden şirketi Rio Tinto Group, Çin'de beklentiyi aşan sanayi sanayi üretim verisi üzerine yüzde 1.9 yükseldi. Dünyanın en büyük yarı iletken test cihazları üreticisi Advantest Corp. yüzde 5.1 primlendi. Hino Motors Ltd., ABD'deki araçlarını geri çağırması sonrasında yüzde 1.3 düştü.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 459.16 puana çıkarak 4 Ağustos 2011'den bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. Japonya'yı da kapsayan MSCI Asya Pasifik Endeksi ise Çin'in beklentinin altında kalan Kasım ayı ihracat verisinin ardından yüzde 0.3'e varan kazançlarını silmesiyle büyük bir değişiklik kaydetmedi. Endeks son 3 haftada dünyanın en büyük 2 ekonomisinden gelen toparlanma sinyallerinden destek buldu.

Çin ekonomisinin kademeli toparlanma sinyalleri vermesiyle hisse senedi piyasasında daha sürdürülebilir bir ilerleme görülebileceğini söyleyen RBC Investment Management (Asia) Ltd., Avrupa'da İtalya'daki siyasi gelişmelerden ötürü belirsizliğin öne çıktığına dikkat çekti.

İtalyan Başbakanı Mario Monti istifa etmeyi istediğini söyleyerek, Euro Bölgesi'ndeki endişeleri yeniden canlandırdı. Euro liderleri 13-14 Aralık'ta bölge için bir yol haritası belirlemek üzere bir araya gelecek.