Advertisement

Avrupa hisse senetleri, İtalya Başbakanı Mario Monti'nin istifa niyetini açıklaması ve Yunanistan'ın tahvil geri alımında son tarihi ileriye atmasının borç krizine yönelik endişeleri artırmasının ardından, son 18 ayın zirvesinden düştü. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri dalgalı seyretti.

Intesa Sanpaolo SpA yüzde 4.6 değer kaybetti ve bankalara gelen satışlara öncülük etti. Alman kamu hizmet şirketi RWE AG, Bank of America Corp.'un hisse notunu düşürmesinin ardından yüzde 1.1 geriledi. STMicroelectronics NV, Ericsson AB ile ortak girişiminden ayrılacağını açıklaması sonrası, Paris'teki işlemlerde yüzde 6 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düşerek, Londra saati ile 08:05'te 278.54 puana indi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, Avrupa Merkez Bankası'nın yardım isteyen ülkelerin tahvillerini satın alacağını duyurması ve ABD'de kanun yapıcıların mali uçurumdan kaçınacaklarına ilişkin güvenin artmasının etkisi ile bu yıl yüzde 14 yükselmiş durumda.

Sydney'de CMC Markets şef piyasa analisti Ric Spooner, "İtalya'daki siyasi durum yatırımcıların güvenini olumsuz etkileyebilir," dedi ve "gelecek yıl yapılacak seçimler için temel tartışmanın maliye politikaları üzerinde olması tahvil ve hisse senedi piyasalarında dalgalanma yaratabilir" yorumunda bulundu.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı bugün yüzde 0.1 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1'in altında bir çıkış gerçekleştirdi.

Monti, Parlamento'daki desteğini kaybetmesinin ardından istifa niyetini açıklarken, önceki Başbakan Silvio Berlusconi, altı haftalık emeklilikten sonra tekrar Başbakanlık için yarışacağını duyurdu. Monti, "geri dönüşü olmayan istifasını" sunmadan önce, Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi'nden de üyelerini de içeren koalisyonun bütçe tasarısını onaylaması için çaba gösterecek.