Advertisement

Singapur'da Phillip Futures Pte.'nin teknik analizine göre, altın kısa vadede, momentum kaybından dolayı düşebilir.

Bloomberg'in izlediği verilere göre, altının MACD göstergesi 3 Aralıkta, bir haftayı aşkın süredir ilk defa sinyal çizgisini geçti ve sıfır seviyesinin altına indi. Yatırım analisti Lynette Tan, bu hareketin, altının "kısa vadeli aşağı trend" içinde olabileceğini işaret ettiğini kaydetti. Traderlar, MACD'nin sinyal çizgisini aşağı kırması durumunda genelde satış yapma eğiliminde olurlar.

Phillip Futures'tan Tan, 7 Aralık'taki raporunda, bir hedef fiyat vermeden, "Önümüzdeki birkaç seansta, aşağı trendin oluştuğunu teyit etmek için, daha aşağıda oluşan seans içi taban seviyelerini ve trend doğrusunun aşağı yönde sürekli bir şekilde kırdığını izlemek durumundayız" dedi. Altın 6 Aralık'ta ons başına 1,684.77 dolar ile son bir ayın en düşük seviyesini görmüştü.

Haziran ayına kadar uzanan ve en düşük altın fiyatlarına göre çizilmiş düz, yukarı eğimli doğruyu kullanan Tan, altının geçen hafta, 7 Aralık Cuma günü 1,691.19 seviyesindeki, Bollinger Bandı üst sınırı civarında işlem gördüğünü ve uzun vadeli yukarı trendin geçerliliğini koruduğunu kaydetti.

Altın 2012 yılında şimdiye dek yüzde 9'luk bir ralli yaptı ve 12'nci yılı da kazançla geçmeye hazırlanıyor. Ancak altın, ABD'den Çin'e, önemli ülkelerin verilerinin iyi çıkmasının ilave teşvik beklentilerini azaltması sonucu, Ekim ve Kasım döneminde yüzde 3.2 düştü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Aralık 2012 Perşembe, 14:37 Misafir dibe vurduğunda alacaksın. tavan yaptığında satacaksın. bu döngüyü takip edip kazanacaksın.
11 Aralık 2012 Salı, 12:34 Misafir altın yılsonu,1650 cıvarı,eski artışlar hayal oldu artık....
11 Aralık 2012 Salı, 10:45 Misafir arkadaşım birileri bu metalin başındalar , onlar istediği gibi aşağı ve yukarı yönü belirliyorlar , mesela bernanke denen adam herşey duduklarının ucunda , önce ılımlı hava ile yükseltiyorlar değeri daha sonra bir kötü haber ve düşmeye başlıyor herkes satıyor 5 den aldıgını 4 e işte ordan kalan 1 bunların cebıne gidiyor ,sen nezaman bunlar ne dusunuyor onu tahmın edebiliyorsun ozaman altın işlemlerinde başarılı olursun bugun gecen sene sadece yunanıstan batakken yukselen altın busene 3-4 ulke daha batak olunca dahada yukselır sanıyorsun ama öyle değil işte bahanebunların hepsi tutarsız bahane