Advertisement

Beyaz Saray, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze denemesini ''bölgesel güvenliği tehdit eden yüksek derecede provokatif bir eylem'' olarak niteledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor, yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Kore'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yasaklamalarına rağmen uzun menzilli füze denemesinin, ''bölgesel güvenliği tehdit eden, BMGK'nın 1718 ve 1874 sayılı kararlarını doğrudan ihlal eden, Kuzey Kore'nin uluslararası yükümlülüklerini çiğneyen ve küresel çapta nükleer silahların yayılmasının önlenmesi rejimine zarar veren yüksek derecede provokatif bir eylem'' olduğunu belirtti.

Bu adımın, Kuzey Kore'nin ''sorumsuzca davranış'' modelinin yeni bir örneğini oluşturduğunu kaydeden Vietor, ''ABD, Kuzey Kore'nin provokasyonları karşısında tetikte olmayı ve bölgedeki müttefiklerimizin güvenliğine tam bağlılığını sürdürüyor'' ifadesini kullandı.

Vietor, ABD'nin, bölgesel güvenliğe yönelik bu ''mevcut tehdidi'' dikkate alarak, müttefikleri ve ortaklarıyla yakın koordinasyonunu güçlendireceği ve artıracağını, Kuzey Kore'ye karşı ''uygun eylem'' için BMGK ve diğer ülkelerle birlikte çalışacağını bildirdi.

Uluslararası toplumun, Kuzey Kore'ye BMGK kararlarını ihlal etmesinin sonuçları olacağı yönünde net mesaj göndermek için uyumlu şekilde birlikte çalışması gerektiğini kaydeden Vietor, açıklamasına şöyle devam etti:

''Kuzey Kore, bu tür provokatif eylemlerle kendini daha da yalnızlaştırıyor. Sınırlı kaynakları balistik füzelerin ve nükleer silahların geliştirilmesine harcaması, Kuzey Kore'ye güvenlik ve uluslararası toplumun kabulünü getirmedi ve hiçbir zaman da getirmeyecek. Kuzey Kore kendisini gerçek manada ancak uluslararası normlara uyarak, taahhütlerini ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirerek, halkını beslemek, çocuklarını eğitmek ve komşularının güvenini kazanmak için çalışarak güçlendirebilir.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Aralık 2012 Çarşamba, 16:38 Misafir kuzey kore, normal, aklı selim insanlar tarafından mı yönetiliyor ki, elinde nükller silah olma lüksü bulunsun. eşitlik herkese sayısal aynı şeyi vermek değildir. medeni bir ülke prosesi ile yönetilmeyen, bu ucube ülkenin bırakın nükller gücü elinde "sapan" dahi olmaması ve gelecekte liberal-demokratik dünyanın medeni bir üyesi olan güney kore ile birleşmesi gerekir. kuzey kore 'nin bugünlere hiç ulaşmaması gerekirdi. ülkenin ne kadar travmatik kişiliklerin elinde olduğunu liderlerinin öldüğünde gördünüz. bütün ülkenin korkudan hüngür hüngür ağladığı bir ülke burası.
12 Aralık 2012 Çarşamba, 11:37 Misafir olur siz atın diğer ülkeler yatsın. mantık şu dünyayı biz yöneteceğiz. bu dünya üzerinde yaşayan herkesin hakkı eşittir. bu silahlar ya kimsede olmayacak yada herkeste