Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki otomobil satışlarının 17 yılın en düşüğüne gerilemesi üzerine Avrupa'nın en büyük 2. otomobil üreticisi PSA Peugeot Citroen, 2014'te 1,500 kişinin işine daha son vererek, istihdam kesintilerini genişletecek.

Paris'teki şirketin sözcüsü Jonathan Goodman, Temmuz'da açıklanan 8 bin kişilik istihdam kesintisine ek olarak açıklanan işten çıkarmaların yerine yenilerinin alınmayacağını söyledi.

Paris'teki fabrikalarından birini de kapauyan Peugeot, harcamalarını azaltmak üzere varlıklarını satıyor ve General Motors Co. ile stratejik işbirliği görüşmelerinde bulunuyor. Avrupa otomotiv piyasası bu yıl 1995'ten bu yana en düşük satış hacmini kaydetmeye hazırlanıyor.

Credit Suisse Group AG'nin analistlerinden Erich Hauser, gönüllü işten çıkarmalardan ötürü şirketin zaten ayrılabilecekleri kaybettiğini ve düşük performanslı çalışanlarla kaldığını söyledi.

FO Sendikası lideri Christian Lafaye, Peugeot işçilerine dün Fransa'daki çalışanlarının sayısının 2014'te yüzde 17 azaltılarak 55,900 kişiye indirileyeceğinin söylendiğini aktardı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Aralık 2012 Çarşamba, 13:17 Misafir bunlar iyi günler paralar dolar karşısında kıymetli kalmaya devam etsin bakın daha neler olacak