Advertisement

Bileşiminde çeşitli vitamin ve mineraller içeren, yabani fıstıktan yapılan kafeinsiz menengiç (çitlembik) kahvesi tanıtım sorunu yaşıyor.

Gaziantep Kahveciler Odası Başkanı Mustafa İsabeşe, yaptığı açıklamada, asırlardan beri tüketilen ve Osmanlı kültürünü yansıtan menengiç kahvesinin birçok hastalığa şifalı olduğunun bilindiğini söyledi.

Hammadesi yabani fıstık olan, ancak fıstıktan daha çok faydalı olduğu belirtilen menengiçten yapılan kahvenin bileşiminde vitamin ve mineraller bulunduğunu ve kış aylarında daha çok tüketildiğini anlatan İsabeşe, ''Menengiç kahvesi hak ettiği değeri görmüyor. Osmanlı kültürünü yansıtan ve damakta lezzetli bir tat bırakan bu kahvenin tanıtımı yeteri kadar yapılamıyor. Bu kahve daha etkin tanıtılmalı'' dedi.

İsabeşe, menengiç kahvesinin yeterince tanıtılması halinde hazır kahvelerden daha çok ilgi göreceğine inandığını vurguladı. Menengiç kahvesinin hem lezzetli hem de sağlıklı olduğunu dile getiren İsabeşe, ''Menengiç kahvesini bir kez içen bir daha hazır kahve içmez. Ama neslimizde bu kahveyi hiç bilmeyenler var. Doğuda az da olsa tüketiliyor ancak batı illerinde menengiçin tüketildiğini düşünmüyorum'' diye konuştu.

Yabancı turistlerin, kendilerine ikram edilen menengiç kahvesini beğendiğini, bu açıdan kahvenin bir ihracat kaynağı da olabileceğini ifade eden İsabeşe, şöyle devam etti:

''Yabancı turistleri kendine hayran bırakan menengiç kahvesi yeni bir ihracat kaynağı olabilir. Böylelikle hem turizme hem de ekonomiye katkı sağlayacaktır. Ayrıca diğer kahvelere göre hem ucuz hem de daha lezzetli. Bir kahvenin 40 yıl hatırı varsa, menengiç kahvesinin 60 yıl hatırı olmalı.''-Kültürü yaşatmaya çalışıyor

Menengiç kahvesini tatmak isteyen yerli ve yabancı turist kafilelerinin Gaziantep'te en çok uğradığı yerlerden biri olan mekanın işletmecisi Selim Bağcı ise menengiç kahvesinin suyun yanı sıra sütle de yapılabileceğini ve kahvenin Türk kahvesi gibi hazırlandığını söyledi.

İşletmesinde her gün ziyaretçileri ağırladığını dile getiren Bağcı, menengiç kahvesi ikramlarıyla Osmanlı kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını vurguladı.

Bağcı, yabancı turistlerin menengiç kahvesine ilgi gösterdiğini sözlerine ekledi.

AA