Advertisement

Sapanca'da düzenlenen “Vakıf ve Sendikalar” Zirvesi sektörün birçok temsilcisini biraraya getirdi. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan'ın katıldığı toplantıda başta Bireysel Emeklilik olmak üzere birçok konu tartışıldı.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Bireysel Emeklilik sisteminin bugüne kadar bireylerin kendi birikimlerinden istifade ederek yürütüldüğünü, şimdi ise 1 Ocak'ta devreye girecek olan yeni kanun ile devletin yüzde 25 katkı payı vermesiyle tasarruflar için önemli bir adım atılacağını söyledi. Ertem, belli bir vakıfa üyeliği devam eden bir katılımcının katılım paylarının artmasına da vesile olacağını belirtti. Adnan Ertem, Vakıfların da böylece portföylerindeki bedellerin ve toplanan katkı payının yükseleceğini ifade etti.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan ise, yeni kanunla beraber, ücretli kesim profilinin değişerek, sistemden ve teşvikten herkesin yararlanabileceği bir sisteme geçildiğini ifade etti. Bostan, katılımcıların artık daha düşük maliyetle, uzun vadede ve daha yüksek getiri ile fonları değerlendirebileceklerini söyledi.

Arzu Maliki

BloombergHT