Advertisement

Yerli ve yabancı ekonomistler ve diğer oyuncuların görüşlerine 10 soruluk bir anketle başvurulan TCMB Algı Anketi, merkez bankasının piyasa tarafından algılanışında yaşanan değişiklikleri ortaya koyuyor.

Ankete katılanların yüzde 58'i Aralık 2012'de TCMB'nin kredibilitesinin son 3 ayda arttığını dile getirirken, katılımcıların yüzde 42'si merkez bankasının kredibilitesinde bir değişiklik olmadığını belirtti; hiç bir katılımcı bu kredibilitede bir azalma olduğunu belirtmedi.

TCMB'nin kredibilitesinin arttığını söyleyenlerin sayısı BloombergHT'nin Temmuz 2012'de yaptığı bir önceki ankette yüzde 64 olurken, azaldığını söyleyenlerin sayısı yüzde 9 olmuştu.

Konuyla ilgili görüşlerini BloombergHT Araştırma Müdürü ve BloombergHT.com Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran'a aktaran Prof. Dr. Kerem Alkin, Mart 2012'de yapılan ankette TCMB'nin kredibilitesinin değişmediğini düşünenlerin sayısının yüzde 48 olduğuna dikkat çekerken, bu kısmın son anketteki yüzde 42'lik "değişmedi" diyen kısımla karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekti. Alkin, Aralık ayında Merkez Bankası'nın kredibilitesinin değişmediğini söyleyen kısmın pozitif olarak algılanabileceğini, zira bir önceki ankette bankanın kredibilitesinin yükseldiğini düşünenlerin sayısının yüksek olduğunu dile getirdi.  

Dördüncü TCMB Algı Anketi'ne göre son 3 aylık sürede katılımcıların yüzde 52'si merkez bankasının öngörülebilirliğinin arttığını ifade ederken, yüzde 9 azaldığını ve yüzde 39 değişmediğini belirtti.

Merkez bankasının bağımsızlığının son 3 ayda ne yönde değiştiği sorusuna ise yüzde 70'lik bir kesim "değişmedi" derken, yüzde 24 arttığını, yüzde 6'da azaldığını belirtti.

Bu konuda TCMB'nin elinde olmayan faktörlerden dolayı tablonun iyi olmadığını söyleyen Prof. Dr. Kerem Alkin, "İlk iki ankette merkez bankasının bağımsızlığının azaldığını söyleyen yüzde 46 ve yüzde 49'luk grup, 3. ankette direkt olarak yüzde 82 ile 'değişmedi'ye geçmiş" ifadelerini kullanarak, merkez bankasının bağımsızlığına yönelik algıdan memnun olmadığını belirtti.

Ankete katılanların yüzde 94'ü TCMB'nin fiyat istikrarını gözetmeye devam etmesinden yana fikir belirtirken, yüzde 3'lük kesim "Hayır" ve yüzde 3'lük kesim de "Emin değilim" cevabı verdi. Öte yandan, Merkez Bankası'nın kararlarını yalnızca ekonomik verilere bakarak aldığını ifade edenlerin oranı yüzde 45 olurken, yüzde 31 bu soruya "Hayır" cevabı, yüzde 24 ise "Emin değilim" cevabı verdi.

Ayrıca anket katılımcılarının yüzde 79'luk oranı önümüzdeki 3 ay içerisinde Merkez Bankası'nın faiz indirimine gideceğini söylerken, yüzde 21'lik bir kesim faiz oranlarının sabit bırakılacağı yönünde görüş bildirdi.