Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de doğrudan yabancı yatırımlar 13 ay içinde 12. kez düşüş kaydetti ve ekonomik büyümedeki toparlanmanın hâlen yurtdışından taze sermaye çekemediğini gösterdi.

Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre Çin'de doğrudan yabancı yatırımlar Kasım'da yıllık bazda yüzde 5.4 artış kaydederek 8.29 milyar dolara çıktı. Yılın ilk 11 ayındaki doğrudan yabancı yatırımlar yüzde 3.6 düşüşle 100 milyar dolara geriledi.

Çin'in resmi haber ajansı Pekin'deki ekonomi planlama toplantısının ardından 16 Aralık'ta yayınladığı haberine göre Asya'nın en büyük ekonomisinin önümüzdeki yıl yatırım akışının korunması ve dıştaki yatırımları genişletilmesine yönelik çabalarını artıracak. Ülkede fabrika üretimi ve perakende satışlar son 3 ayda artış kaydetmiş olsa da ticaret ve krediler Kasım'da beklentilerin altında kalarak toparlanma hızını baskıladı.

Çin'in ekonomik büyümesinin önümüzdeki yıl bir miktar toparlanmasıyla, doğrudan yabancı yatırımların da artacağını söyleyen IHS Global Insight'ın analistlerinden Ren Xianfang, yine de hükümetin emlak kontrollerinden ötürü çok büyük artışların beklenmemesinin gerektiğini belirtti.

Bakanlık sözcülerinden Shen Danyang, doğrudan yabancı yatırımlarda önümüzdeki yıl istikrar sağlanacağını ve sert düşüşlerin görülmeyeceğini savunarak, Çİn ekonomisinin küresel büyümedeki yavaşlama devam etse de geri sıçrayacağını belirtti.