Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, adı kriz, resesyon ve karamsarlıkla eşdeğer tutulmaya başlanan Euro Bölgesi'nin yeniden canlanacağı konusundaki umudunu yitirmiyor.

Avrupa Parlamentosu Ekonomik İlişkiler Komitesi'ne konuşan Draghi, "Bir yandan, Euro Bölgesi aslında şu an bulabileceğimiz en iyi temellere sahip" ifadeleriyle dikkat çekti. Draghi, bütçe açıkları, borçlar, cari açıklar, fiyatlar ve enflasyon gibi birçok kaleme bakıldığında, bölgedeki dengesizliklerin, dünyanın geri kalanındaki birçok ülkeden "daha az" olduğunu söyledi.

Toplantının sonunda Euro Bölgesi için önümüzdeki yıl zayıflık beklentisini yinelemesine rağmen, ikinci yarıda toparlanmanın ilk sinyallerinin alınacağını öngördü.

Draghi, Berenberg Bank'ın başekonomisti Holger Schmieding'in bölgedeki yapısal reformların Avrupa'yı krizden çok daha güçlü ayağa kaldıracağı öngörüsüne ise tamamıyla sahip çıkarak, Euro Bölgesi genelinde ayrılıkların aşılarak, sağlam temellerin inşa edilmesinin gerektiğini belirtti.

Bu yıl sağlam temellerin inşası konusunda önemli aşamaların kaydedildiğini söyleyen Draghi, mali ve yapısal dengesizliklerin düzeltilmesi gibi hamlelere işaret ederek, daha anlamlı ve gerçek bir para birliğinin oluşturması hedefi bağlamında rekabetlilik yönünde de adımların atıldığını savundu.

AMB Başkanı aynı zamanda AB liderlerine sorunlu bankaları temizlemek üzere daha fazla hamlede bulunmaları gerektiğini söyleyerek, bankaların yükünün vergi mükelleflerine yüklenmemesi gerektiğini belirtti.

Draghi, geçtiğimiz hafta AB liderlerinin AMB'ye bankaların denetim rolünü vermesinde anlaşmasının ardından en önemli adımın, sorunlu bankaların kurtarılmasından sorumlu olacak bir otoritenin kurulması olacağını söyledi.