Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın seçimlerin ardından para politikasını gevşeteceği iyimserliği ve ABD'deki bütçe görüşmelerinde ilerleme kaydedilmesi üzerine Tokyo Borsası yükseldi. Nikkei 225 Endeksi 8 ayın zirvesindeki kazançlarını artırdı.

Tokyo Electric Power Co., Liberal Demokrat Parti'nin iktidara dönmesinin nükleer reaktörlerin yeniden başlatılmasının yolunu açacağı düşüncesiyle yüzde 17 değerlendi ve son 18 ayın en büyük 2 günlük kazancına işaret etti. Sharp Corp., borçlarını geri ödemesine ilişkin endişelerin gevşemesinin ardından son 38 yılın en büyük artışını kaydetti. Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., yenin 20 ayın en düşüğünden işlem görmesiyle yüzde 3.2 yükseldi. Softbank Corp., Sprint Nextel Corp.'u satın almak için krediyi garantilemesi sonrasında yüzde 5.1 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 kazançla 9,964.13 puana çıkarak 3 Nisan'dan bu yana en yüksek düzeyine tırmandı. Hisseler ABD Başkanı Barack Obama ve Temsilciler Meclisi John Boehner'ın bütçe görüşmelerinde ilerleme kaydetmiş görünmesi üzerine artışa geçti. Daha geniş kapsamlı Topix Endeksi, BOJ'un yarın para politikası toplantısına başlamasının öncesinde yüzde 1.4 yükselerek 819.50 puana çıktı.

ABD'de mali uçurumda Noel'den önce anlaşma sağlanabilme ihtimali olduğunu belirten Tokyo'daki SMBC Friend Securities Co.'nun stratejistlerinden Fumiyuki Nakanishi, LDP ve Japonya Merkez Bankası arasındaki siyasi görüşmeler ve eksra bütçenin dahil edilmesi haberlerinden ötürü piyasanın beklentilerinin daha uzun süreli olabileceğini söyledi.