Advertisement

Bakır, ABD'de kanun yapıcıların bütçe konusunda anlaşmaya varacaklarına ilişkin işaretlerden olumlu etkilendi ve son dört günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.3 yükselerek ton başına 8,090 dolara kadar çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 13:41'de 7,079 dolara geldi. Kontrat bu yıl yüzde 6.3 yükseldi. New York Comex piyasasında Mart vadeli bakır kontratları yüzde 0.4 yükselerek pound başına 3.681 dolar oldu.

Asya hisse senetleri, ABD'de bütçe müzakerelerinde ilerleme olduğuna yönelik işaretlerle son dokuz ayın en yüksek sevieysine çıktı ve petrol değer kazandı. Müzakereler konusunda bilgiye sahip bir kaynağa göre, ABD Başkanı Barack Obama, federal harcamalarda yaklaşık 1.2 trilyon dolarlık bir kısıntı ve yaklaşık aynı tutarda vergi artırımlarını içeren bir bütçe planı sundu.

Şanghay'da Dongxing Futures Co. analisti Zhang Tianfeng, "Gelen haberler, mali sorunların uygun bir şekilde çözülebileceğine yönelik iyimserliğini artırdı" dedi ve "Çin'de, emlak piyasasının toparlanmakta olduğunu görüyoruz ve bu gelecek yıl talep için iyi haber" şeklinde yorumda bulundu.

Çin'de birinci el konut fiyatları Kasım ayında önceki aya göre 70 kentin 53'ünde yükseldi. Bu son 18 ayın en yüksek rakamıydı ve Ekim ayında 35 kentte fiyatlar artmıştı.

Mart vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.3 düşerek ton başına 57,980 yuana (9,305 dolar) geriledi. LME'de, aluminyum, çinko, kurşun, nikel ve kalay değer kazandı.