Advertisement

Avrupa hisse senedi endeks vadeli kontratları, ABD bütçe görüşmelerinde anlaşmaya varılacağına ilişkin işaretler sonrası yükselirken, Asya hisse senetleri sekiz ayın zirvesine çıktı ve emtia grubu yukarı yönde hareket etti. Yen son 20 ayın en düşük seviyesi yakınlarında seyrediyor.

Euro Stoxx 50 endeks kontratı Londra saati ile 07:06'da yüzde 0.6 yukarıda seyrederken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi ve Mart ayından bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye yönlendi. ABD ve Japonya devlet tahvilleri değer kaybetti. Yen dolar karşısında dün 84.48 ile Nisan 2011'den bu yana en zayıf seviyesini gördükten sonra 83.92 seviyesine geldi.

Müzakereler konusunda bilgiye sahip bir kaynağa göre, ABD Başkanı Barack Obama, federal harcamalarda yaklaşık 1.2 trilyon dolarlık bir kısıntı ve yaklaşık aynı tutarda vergi artırımlarını içeren bir bütçe planı sundu. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, AMB politikalarının ve Euro Bölgesi'nde yönetişim reformlarının kademeli ekonomik toparlanmaya yönelik güveni desteklediğini söyledi.

Sydney'de Perpetual Investment piyasalar araştırma müdürü Matthew Sherwood, "Hisse senetleri, ABD mali uçurum müzakerelerinde ilerleme işaretlerine bağlı olarak ivme kazanıyor" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının varlık alım programlarını genişletmelerinin daha yüksek getirili varlıklara talebi artırması sonucu, bu yıl yüzde 12 tırmandı ve 2010 yılından bu yana ilk kez yıllık kazanç gerçekleştirmeye yönlendi. S&P 500 Endeksi ve Stoxx Europe 600 Endeksi'nin her ikisi de bu yıl yaklaşık yüzde 14 yükseldi.