Advertisement

ABD'deki bütçe görüşmelerindeki ilerleme sinyalleri ve yüksek emtia fiyatlarının üreticileri desteklemesi üzerine gelişen piyasalar endeksi yükseldi; endeksin volatilitesi 8 yılın en düşük düzeyine işaret etti.

Zhaojin Minind Industry Co. son 6 haftanın en büyük rallisini gerçekleşerek, metal şirketleri göstergesini Mayıs'tan bu yana en yüksek düzeyine taşıdı. Güney Koreli kişisel bakım ürünleri üreticisi LG Household&Health Care Ltd., Japon şirketini almasının kazançlarını destekleyeceği beklentisi üzerine yüzde 2.6 primlendi. China Oilfield Services Ltd., Credit Suisse Group AG'nin vergi endişeleriyle şirketin notunu indirmesi sonrasında 6 ayın en sert düşüşünü kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 kazançla 1,041.23 puana çıktı. Endeksin 50 günlük volatilitesi Ekim 2004'ten bu yana en düşük seviyesine eriledi. ABD Başkanı Barack Obama mali uçurumun önlenmesi için vergileri 1.2 trilyon dolar artıracak yeni bütçe teklifi sundu. Goldman Sachs Group Inc. de Çin'in çeyrek dönem büyüme tahminini yükseltti.

Yatırımcıların bütçe görüşmelerinde daha fazla ödünlerin görüleceğini fiyatladığını belirten Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'nun Seul'daki fon yöneticilerinden Chu Moon Sung, ABD ve Çin'den gelen ekonomik toparlanma sinyallerinin de hisseleri desteklediğini söyledi.