Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, AMB politikalarının ve Euro Bölgesi'ndeki yönetişim reformlarının, gelecek yılın ikinci yarısındaki kademeli ekonomik toparlanmayı beslemeye destek sağlayacak güveni güçlendirdiğini söyledi.

Draghi dün Brüksel'de yaptığı açıklamada, maliyeti ne olursa olsun euroyu korumaya yönelik Temmuz ayında verilen taahhüt ve tek bir bankacılık denetleme biriminin oluşturulmasının finans piyasası bekleyişlerini iyileştirdiğini söyledi. Draghi, şimdilerde 2013 yılı için bir önceliğin, Avrupa'nın bankacılık birliğini tamamlamak için tek bir çözüm mekanızması yaratmak olduğunu sözlerine ekledi.

Draghi, Avrupa Parlamentosu'nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, "Bu yıl, en azından bu yılın ikinci yarısındaki izlenim, bizi gelecek yılın ikinci yarısında ekonomik toparlanma olacağı öngörüsünde bulunmamızın sebeplerinden biri olan finansman koşullarındaki kademeli toparlanma," dedi ve "Halen, ekonomik aktivite için orta vadeli görünüm zorlu kalmaya devam ediyor" uyarısında bulundu.

Frankfurt merkezli AMB bu ayın başlarında ekonomik tahminlerini düşürmüş ve 17 üyeli blokun bu yıl yüzde 0.5 ve 2013'te yüzde 0.3 daralacağı öngörüsünde bulunmuştu. AMB İdare Konseyi, ismini açıklamamak koşuluyla konuşan üç kaynağa göre, politika yapıcıların çoğunluğunun borçlanma maliyetlerini düşürmeye açık olmalarına karşın, gösterge faizi tarihi düşük seviye olan yüzde 0.75'te tutmuştu.

AMB İcra Kurulu üyesi Yves Mersch, Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung'da bugün yayınlanacak mülakatında, daha düşük faiz konusundaki tartışmaları "anlamadığını, zira standard dışı tedbirlerin temel politika aracı haline geldiğini söyledi.