Advertisement

Hunan Corun New Energy Co.'nun Yiyang Hongyuan Rare Earth Co.'yu satın alma planının sektördeki konsolidasyon ve daha fazla kâr beklentilerini artırması sonrasında Çin'deki nadir metal hisseleri yükseldi.

Çin'in en büyük nadir metal üreticisi Inner Mongolia Baotou Steel Rare-Earth Hi-Tech Co. yüzde 7.5 değerlenerek 37 yuana çıkarak 24 Ağustos'tan bu yana en yüksek gün-içi zirvesini kaydetti. Rising Nonferrous Metals Share Co. da yüzde 10 primlenerek 47.55 yuana tırmandı.

Borsaya bugün gönderilen habere göre, hibrid arabalar için batarya üreten Hunan corun New Energy, Yiyang Hongyuan Rare Earth Co.'yu kontrol hissesi sahibi Cap Youmin'den hisse plasmanı vasıtasıyla tahmini 1.22 milyar yuana satın almayı planlıyor. Dünyanın toplam nadir metal arzının yüzde 90'ı gerçekleştiren Çin, çevreyi korumak ve kaynakları muhafaza etmek üzere mineralleri ihraç etmek yerine, katma değer üretimine teşvik ediyor.

Planlanan alımın, sektör zinciri vasıtasıyla konsolidasyon beklentilerini canlandırdığını söyleyen China Securities Co.'nun Pekin'deki analistlerinden Zhang Fang, piyasanın nadir metal hisselerinde artış beklediğini belirtti.

Nadir metaller helikopter pervaneleri, rüzgar türbinleri ve hibrid arabalarda kullanılan ve kimyasal benzerlik gösteren 17 elementi kapsıyor.