Advertisement

Mali uçuruma çare olarak Obama’nın yeni teklifi, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki görüş farkını kapatmışa benziyor. ABD basınına çıkan haberde, Obama’nın yeni teklifi 400 bin doların altında gelir elde edenlerin vergi oranlarının düşürülmesini, bu eşiğin üzerinde kazananlar için ise vergilerin artırılması önerisini sundu. Önceki teklifte Obama 400 bin dolarlık miktarı 250 bin dolar olarak sunmuştu. Cumhuriyetçilerin teklifi ise 1 milyon dolar olmasından yanaydı. Obama’nın yeni teklifiyle birlikte sağlanacak ek gelir 1.4 trilyon dolar’dan 1.2 trilyon dolara geriliyor. Cumhuriyetçilerin teklifi ise yine 1 trilyon ek gelir sağlanmasından yana.

Yurt içi gündemde ise odaklar saat 14:00’da gelecek Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararına çevrildi. Piyasa beklentisi, TL değeri ile daha fazla ilişkisi olan politika faizi ve koridorun alt bantında sırasıyla 25 ve 25 ila 50 baz puan arasında indirim beklentisi hakim. Piyasa oyuncuları ayrıca Merkez Bankası’nın işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüş trendi içinde, büyüme odaklı politikalarına 2013 senesinde de devam etmesini bekliyor.

PPK Kararı öncesi gösterge faizde yatay seyir

Güne % 5.74 bileşik seviyesinden başlayan gösterge tahvil faizinde Merkez Bankası faiz kararı öncesi yatay seyir hâkim.  Faiz kararı 14:00’da açıklanacak. Piyasa beklentisi politika faizinde (% 5.75) 25 baz puan ,faiz koridorunun alt bandında ise 25-50 baz puanlık indirim beklentisi hakim. Piyasa oyuncularının PPK beklentilerine linki tıklayarak ulaşabilirsiniz: http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1268257-piyasa-ppkdan-ne-bekliyor

Arjantin Merval endeksi dışında benzerlerinden pozitif ayrışan İMKB 100

Dünü TL bazında % 1.5 primli kapatan İMKB 100 endeksi yeni güne tarihi yüksek seviye olan 77,844 puandan başladı. Dünkü yükseliş hareketinde Japon Yeni "carry trade" (düşük maliyetli para ile borçlanıp bu tutarı getirisi yüksek paralara yatırmak) beklentisinin fiyatlamalara girmesinin etkili olduğu konuşuluyor. Alış eğiliminin genele yayılmasıyla birlikte endeks 78,000’in üzerini test etti ve Arjantin Merval endeksi dışında benzerlerinden pozitif ayrıştı. Saat 10:59 itibariyle de 78,011 düzeyinde bulunuyor. Analistler Merkez Bankası PPK kararı beraberinde endekste sert hareketlerin görülebileceğini vurguladılar.

TL’de sınırlı değer kaybı

TL sabah saatlerindeki değer kazancını, Merkez Bankası PPK kararı yaklaştıkça koruyamadı. Günün ilk saatlerinde 1.7830’lu seviyelerde bulunan Dolar/TL saat 11:24 itibariyle 1.7841 seviyesinden işlem görüyor. Sepet kurda ise 2.0663 seviyesindeyiz. Noel tatilinin yaklaşması ve Obama’nın mali uçurumun çözümüne yönelik yeni teklifinin olumlu yansıması Euro/Dolar ı yukarıya taşıdı. Parite saat 11:38 itibariyle 1.3173 seviyesinden işlem görüyor.

Akbank Ekonomik Araştırmalar Piyasa Stratejisti Evren Kırıkoğlu, bugünkü MB PPK toplantısına ilişkin, "Politika faizinde 25 baz puan, koridorun alt bandında da 25 baz puan indirim bekliyoruz. Üst banttaki indirimlerin 2013’te devamını beklesek de, bu toplantıda böyle bir beklentimiz yok. Politika faizi sinyal olmasının yanı sıra fonlama maliyetine baz teşkil ediyor. Alt bantta yurt dışı sermaye akımlarının getirisi üzerine etkili, aşağı yönlü bankaya esneklik sağlıyor. Alt bantta 25 baz puanlık bir indirimin üzerinde bir beklentiyi savunabilecek argümanlar var. Sermaye akımları belirgin şekilde artmış durumda. Reel efektif döviz kuru 120 eşiğinin üzerine çıkacağı önümüzdeki aylarda öngörülüyor. Dolayısıyla beklentiler oluşabilir ancak Merkez Bankası'nın uzun süredir devam ettirdiği temkinli duruş geleneğini unutmamak lazım. Merkez Bankası daha ölçülü adımlarla ilerlemeyi seçebilir" dedi. Tahvil ve döviz tarafına etkisi nasıl olur sorusuna ise Kırıkoğlu, "Piyasa bunu büyük ölçüde fiyatladı, alt bantta 25 baz puanın üzerinde gelebilecek bir indirim durumunda kurda zayıflatıcı etki yaratabilir. Faizler daha çok politika faizinden etkilenecektir" şeklinde yorumladı.


BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net