Advertisement

Nikkei gazetesi, Japonya'daki genel seçimleri yüzde 2 enflasyon hedefini savunan Liberal Demokrat Parti'nin kazanması üzerine Japonya Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi koymayı görüşeceğini yazdı.

BOJ Yönetim Kurulu'nun yarınki politika toplantısında fiyat hedeflemesine gidilmesinin artı ve eksilerini tartışması bekleniyor. Bankanın nihai kararının ise Ocak'ta geleceği düşünülüyor.

Japonya Merkez Bankası Şubat'ta tüketici fiyatları endeksinde yıllık yüzde 1 fiyat istikrarı hedefi koymuştu. Ancak o tarihten sonra da TÜFE negatif bölgeden çıkamadı.

LDP Başkanı Shinzo Abe, kampanyasında yüzde 2 enflasyon hedefi, güçlü parasal genişleme ve BOJ yasalarında revizyonu savundu. Partinin agresif duruşu, BOJ'u para politikasındaki genişleme hamlelerini daha net açıklaması çağrılarını tetikledi.

BOJ'un, enflasyon hedefinin yanısıra Ocak'taki toplantısında hükümet ile siyasi anlaşma politikasının güncellenmesini de tartışacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan bazı yetkililer merkez bankasının yüzde 2 enflasyon hedeflemesine bağışıklığının olduğuna dikkat çekerken, bazıları da ücret artışı olmadan görülecek fiyat artışının, tüketici harcamalarını azaltarak ekonomiyi aşağı çekmesinden endişe ediyor.