Advertisement

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugün düzenlediği toplantıda, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75’ten yüzde 5,50’ye düşürdü.

Merkez Bankası ayrıca, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 5'te; borç verme faiz oranını yüzde 9'da ve açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını ise yüzde 8,5 düzeyinde sabit tuttu.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranının yüzde 0 ve borç verme faiz oranı yüzde 12 düzeyinde sabit tutulduğu belirtidi.

Merkez Bankası, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyid etmekte olduğunu ve yurt içi nihai talebin ılımlı seyretmeye devam etmekte, ihracatın ise küresel büyümenin zayıflamasına rağmen artış eğilimini korumakta olduğunu kaydetti. Banka, "Bu doğrultuda, toplam talep koşulları enflasyondaki düşüşü desteklerken cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam etmektedir" şeklinde açıklamada bulundu.

Merkez Bankası'nın yıl ortasından itibaren uyguladığı destekleyici likidite politikasının ve risk iştahındaki göreli iyileşmenin etkisiyle son dönemde güven endekslerinde ve kredi büyümesinde kayda değer bir artış gözlendiğini kaydeden Banka, dolayısıyla önümüzdeki dönemde iç talebin büyümeye daha fazla katkı yapacağı öngörüsünde bulundu.

Açıklamada, PPK'nın, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumlu seyrin katkısıyla enflasyonun yılsonunda Ekim Enflasyon Raporu tahminine kıyasla oldukça düşük bir düzeyde gerçekleşeceğini öngördüğü ve bununla birlikte, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ve enerji fiyatlarındaki artışların dolaylı etkilerinin orta vadeli enflasyon görünümü açısından yakından izlenmekte olduğu belirtildi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, PPK'nın, sermaye girişlerinin hızlandığı mevcut konjonktürde finansal istikrara dair riskleri dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağını belirttiği ve bu doğrultuda PPK'nın, finansal istikrarı desteklemek amacıyla, politika faizini sınırlı oranda düşürürken zorunlu karşılıklara ilişkin ölçülü adımların atılmasını uygun bulduğu vurgulandı. Açıklamada, "Önümüzdeki dönemde finansal istikrar açısından gerekli görülmesi halinde faiz koridorunda ölçülü bir ayarlamanın gündeme alınabileceği ifade edilmiştir" denildi.

Merkez Bankası, açıklaması şöyle sonuçlandı, "Öte yandan, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Aralık 2012 Pazartesi, 22:11 Misafir asistan bir ekonomist olarak şunları söylemek istiyoru. faizi 25 baz puan indirdi. isteniliyormuydu evet yapmazsa topa tutulacaktı. eğer roklara dokunmasaydı tedbirlilikten oldugunu varsayardım ama roklarıda arttırdı. yani faizin düşmesiyele artan likidite miktarını tekrar bankalar aracılıgıyla rezevlerine aktardı. faizin düşmesinin asıl amacı piyasaya likidite aktarıp canlılığı ve büyümeyi desteklemek değilmi. ben mb politikalarını desteklemiyorum. faiz bu kadar yüksek durumdayken devlet ve vatandaş olarak ödediğimiz fazla miktar hep yüksek tutuluyor. yani hem bireysel hemde devletin ödediği
18 Aralık 2012 Salı, 18:53 Misafir bunun bize ne gibi bir faydası olacak ticari ve konut kredi faizide düşecekmi
18 Aralık 2012 Salı, 14:20 Misafir bunun anlamı ne olacak şimdi konut kredileri düşermi