Advertisement

Merkez Bankası, bugünkü toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek ve bankacılık sisteminin yabancı para yükümlülüklerinin vadesinin uzamasını teşvik etmek amacıyla, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduat ile 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler haricinde kalan vadeler için 0,5 puan artırdığını duyurdu.

Bu çerçevede, değişiklik yapılan yabancı para zorunlu karşılık oranları aşağıdaki şekilde belirlendi:

Yabancı Para Yükümlülükler                                              Mevcut Oranlar (%)  Yeni Oranlar (%)

Vadesiz, ihbarlı DTH, yabancı para özel cari hesaplar ile            11,0                       11,5
1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar
vadeli DTH, yabancı para katılma hesapları

1 yıl ve daha uzun vadeli DTH, yabancı para katılma
hesapları ile birikimli DTH ve yabancı para katılma                        9,0                         9,0
hesapları

1 yıla kadar vadeli (1 yıl dahil) diğer yükümlülükler                      11,0                      11,5

3 yıla kadar vadeli (3 yıl dâhil) diğer yükümlülükler                        9,0                        9,5

3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler                                       6,0                         6,0


Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, mevcut verilere göre yabancı para zorunlu karşılık oranlarının artırılması ile piyasadan yaklaşık 850 milyon ABD doları likidite çekilmiş olacağı ve yüzde 10,2 olan ağırlıklı ortalama zorunlu karşılık oranının yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşeceği belirtildi.

Merkez Bankası ayrıca, Türk lirası zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesis edilen bütün dilimlere ilişkin rezerv opsiyonu katsayısını 0,1 puan yükseltti.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamda, "Bankalar söz konusu imkânı istikrarlı bir şekilde kullanmakta olup, yararlanma oranı yüzde 90,4 düzeyindedir. Mevcut imkân dâhilinde Türk lirası zorunlu karşılıklar için 11,1 milyar ABD doları değerinde 199,1 ton altın tutulmaktadır. Yapılan değişiklik sonucunda imkânın aynı oranda kullanılması hâlinde, Bankamız altın rezervlerinde yaklaşık 850 milyon ABD doları değerinde 15 ton artış olması beklenmektedir.

Uygulamalar 21 Aralık 2012 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 4 Ocak 2013 tarihinde başlayacaktır" denildi.

-Açık Piyasa İşlemleri-

Merkez Bankası ayrıca, açık piyasa işlemlerine ilişkin de açıklamada bulundu.

Merkez Bankası, açıklamasında, yapılan TL likidite öngörüleri çerçevesinde, Para Politikası Kurulu’nun 18 Aralık 2012 tarihli toplantısında alınan karar uyarınca bir sonraki Kurul toplantısının yapılacağı 22 Ocak 2013 tarihine kadar miktar ihalesi açılacak günlerde bir hafta vadeli fonlama tutarının 0.2 milyar TL ile 6.5 milyar TL arasında olmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Açıklamada, ayrıca, 19 Aralık 2012 – 22 Ocak 2013 döneminde açılacak bir ay vadeli repo ihale miktarına ilişkin üst sınırın her bir ihale için 4 milyar TL olarak belirlendiği kaydedildi.

Banka, likidite koşullarında öngörüler dışında önemli bir değişiklik gözlendiği durumlarda planlanan limitlerin dışında fonlama yapılabilmekte olduğunu belirtti.