Advertisement

Yasa yapıcılar arasındaki bölünmelerden dolayı bulantılı günler geçiren Macaristan'ın merkez bankası, Avrupa Birliği'nin en yüksek gösterge oranını üst üste 5. ay düşürdü.

Magyar Nemzeti Bank (MNB), iki haftalık depozito oranını yüzde 6'dan yüzde 5.75'e düşürürken, Bloomberg anketine katılan 19 ekonomistin tamamının tahmin ettiği gibi 5. ayda 5. çeyrek puanlık kesintiyi gerçekleştirdi. MNB Başkanı Andras Simor, kararla ilgili detayları saat 15:00'da Budapeşte'de gerçekleştireceği toplantıda açıklayacak.

Simor, merkez bankasını 7 Aralık'ta yapılan bir toplantıda enflasyona karşı "çok daha sert" bir duruş sergilemeye çağırırken, enflasyon oranı Kasım ayında son 11 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 5.2'ye geriledi. Simor ve iki yardımcısının önerileri daha önceki dört merkez bankası toplantısında diğer üyeler tarafından reddedildi. Macar forinti dün merkez bankasının daha fazla politika adımı atabileceği spekülasyonuyla zayıfladı.

Nomura ekonomisti Peter Attard Montalto, diğer üyelerin oylarıyla gerçekleşen kesintilerin, bu üyelerin "beklenenden daha çok risk seven" bir yapıya sahip olduğunu gösterdiğini belirtti. Montalto, "Asıl enteresan şey piyasaların bu kesintilerden sonraki tepkileri olacak" ifadelerini kullandı.