Advertisement

Avrupa hisseleri 3 günlük düşüşlerine ara verirken, ABD endeks vadelileri ve emtialar, mali uçurum konusunda ilerleme kaydedildiğine dair sinyallerle yükseldi. Yen dolar karşısında 20 ayın en dip seviyelerine yakın işlem gördü, İsveç kronu değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 12:28'de yüzde 0.3'lük tırmanış gerçekleştirirken, hisselerin işlem görme oranı normal ortalamadan daha fazla oldu. Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri yüzde 0.3 yükseldi. S&P GSCI değerli metaller endeksi ise yüzde 0.3 ilerledi. Yen, dün dolar karşısında Nisan 2011'den bu yana en düşük seviyeye gerileyerek dolar başına 84.48 yenden işlem görürken, bugün 83.86 dolar oldu.

Bütçe görüşmeleri içerisinde bulunan bir yetkiliye göre, Başkan Barack Obama, Cumhuriyetçiler'e yaklaşık 1.2 trilyon dolarlık harcama kesintisi ve bir o kadarlık da vergi artışı öngören yeni bir teklifle gitti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi dün yaptığı bir açıklamada AMB politikaları ve yöneticiliğinin Euro Bölgesi'nde güvenin tekrar yerine gelmesini sağladığını belirterek, bir ekonomik büyümeyi de beraberinde getirmeye yardımcı olacağını ifade etti.

Deutsche Bank AG Londra stratejisti Jim Reid, "Eğer bir bütçe çözümü olursa hisseler açıkça görülüyor ki diğer varlıklar içerisinde en iyi performansı gösterecekler" dedi.

Avrupa'nın Stoxx 600 Endeksi bu yıl yüzde 14 ilerlerken, 2010 yılından bu yana ilk yıllık kazanca doğru ilerliyor. S&P 500 Endeksi ise bu yıl yüzde 14 yükseldi.