Advertisement

ABD'de cari açık, yavaşlayan ithalatla beraber 3. çeyrekte geriledi.

Cari açıkta yüzde 9 oranında düşerek 118.1 milyar dolardan 107.5 milyar dolara gerilerken, bu oran neredeyse son iki senenin en düşük rakamı olarak dikkat çekti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 103 milyar dolara gerileyecek bir daralmayı işaret ediyordu.

Dünyanın en büyük ekonomisinde soğuyan talep, Avrupa'dan Çin'e yaşanan bir okyanus ötesi satışa denk gelmesiyle ithalatı da sınırlayarak ticaret açığının kapatılmasının zorlaşacağı sinyalini verdi. Öte yandan, ödemeler dengesi de ABD'nin finansman için yabancı yatırımcılara bağlı kaldığını gösteriyor.

BNP Paribas New York kıdemli ABD ekonomisti Jeremy Lawson, "Şu anki cari açığı olduğu yerde tutabiliriz. Eğer gelişen piyasalarda büyüme önümüzdeki yıl toparlanırsa, bu ihracat performansını da canlandıracaktır. Benzer olarak, ABD'de daha hızlı büyüme ithalatı da büyütecektir. Ne kadar gelişme göreceğimizi tahmin etmek güç" dedi.

Bloomberg anketindeki tahminler 98.5 milyar dolardan 116.1 milyar dolara farklılık gösterdi. İkinci çeyrek açığı daha önce açıklanan 118.1 milyar dolardan 117.4 milyar dolara aşağı yönlü revize edilmişti.