Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de bütçe konusunda bir anlaşmaya varılarak mali uçurumun engelleneceği sinyalleri üzerine New York işlemlerinde tırmanışını 3. güne taşıdı.

Petrol vadelileri, Başkan Obama'nın gelirler konusunda yeni bir teklifte bulunması ve Temsilciler Meclisi lideri John Boehner'ın en çok kazananlara yönelik vergi artışına olan muhalefetini yumuşatması üzerine yüzde 0.8'e varan artış yaşadı.

Ham petrol fiyatları son 3 ay içerisinde mali uçurumun talebi etkileyeceği endişeleriyle yüzde 8 değer kaybetti. Bloomberg tarafından yapılan bir ankete göre yarın açıklanacak bir rapor büyük ihtimalle petrol stoklarının düştüğünü gösterecek.

Again Capital LLC partneri John Kilduff, "Mali uçurumun engellenmesine yönelik bir orta yol bulunacağına dair pozitif duygulara doğru ilerliyoruz" ifadelerini kullandı.

Ocak vadeli ham petrolün varil fiyatı yerel saatle 09:52'de 18 cent artarak New York Mercantile Exchange'de 87.79 dolara yükseldi. Daha aktif işlem gören Şubat vadelileri 18 cent yükseldi ve 87.85 dolar oldu.

Şubat vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 47 cent artışla ICE Futures Europe'da 108.11 dolardan işlem gördü. Avrupa gösterge ham petrolü ile West Texas Intermediate arasındaki fark 20.26 dolar oldu.