Advertisement

Küresel ekonomideki toparlanma sinyallerinin etkisiyle dünya genelindeki para yöneticilerinin Asya'daki varlıklarını artırması üzerine Asya paraları bu hafta Güney Kore wonu ve Tayvan doları öncülüğünde kazanç sağladı.

Çin'deki sanayi şirketlerinin kârları Kasım'da 3. ayında da artış kaydederken, Güney Kore'nin cari fazlasının 6.9 milyar dolar ile rekor düzeye çıkması üzerine Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi Aralık'ta ilk kez bu haftayı artıda kapıyor. Uluslararası fonlar bu hafta Hindistan, Tayvan ve Güney Kore piyasalarına 1.49 milyar dolarlık giriş yaptı. MSCI Asya Pasifik Endeksi 6. haftasını da kazançla sonlandırdı.

Tayvan ve Kore paralarının gücünün Asya'nın ihracat odaklı ekonomilerindeki döngüsel toparlanma ile ilgili olduğunu belirten HSBC Holdings Plc'nin kıdemli Döviz stratejistlerinden Ju Wang, her ikisinin de Çin ile oldukça bağlantılı ekonomiler olduğunu ve verilerin de bir miktar toparlanmaya işaret ettiğini ve gelişen piyasa fonlarındaki somut net girişlerin devam ettiğini söyledi.

Won bu hafta dolar karşısında yüzde 0.3 değerlenerek 1,070.73 düzeyine çıktı. Tayvan doları yüzde 0.3 güçlenerek 29.035 seviyesine, Malezya ringgiti de yüzde 0.1 artışla 3.0612'e yükseldi. Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin göstergesi Asya Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.2 kazançla 118.06 puana çıktı.