Advertisement

ABD'deki yasakoyucuların bütçe anlaşması için görüşme ayarlamaları ve Çin'in yerel tüketimi destekleyici önlemler alacağı spekülasyonu üzerine gelişen piyasalar endeksi 5. gününde de yükselerek 3 Nisan'dan bu  yana en yüksek kapanışına yöneldi.

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD Co. ve kadın ayakkabıları üreticisi Belle International Holdings Ltd. yüzde 2.4'ün üzerinde değer kazandı. Citic Securities Co., ülkenin regülatörünün varlık şirketleri için tahvil finansmanlarını kolaylaştıracaklarını söylemesi sonrasında Çinli finansal aracı kurumlar arasındaki kazançlara öncülük etti. Güney Kore'nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai Motor Co., daha güçlü wonun deniz aşırı kazançları azaltabileceği endişesiyle yüzde 2.2 düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzd e0.4  artışla 1,053.44 puana çıkarak 6. haftasındaki kazançlarını yüzde 1'e genişletti. China Securities Journal, Çİn'in otomobil, hanehalkı elektronikleri ve güneş enerjileri gibi alanlarda tüketimi destekleyici önlemler açıklayabileceğini yazdı. ABD Temsilciler Meclisi 30 Aralık'ta, 600 milyar doların üzerindeki harcama kesintileri ve vergi artışlarının önlenmesini görüşmek üzere toplanacak.

Yatırımcıların ABD'nin bütçe sorunundaki farklılıkların yakın zamanda çözüleceğine inandığına dikkat çeken KB Asset Management Co.'nun Seul'daki fon yöneticilerinden Kim Dae Young, Çin'in yeni liderlerinden gelecek politika hamlelerinin de yatırımcıların beklentileri dahilinde olacağını öngördü.