Advertisement

ABD doları, yasa yapıcıların 600 milyar dolarlık vergi artırımı ve harcama kesintisinden oluşan mali uçurumu engelleyemeyeceği endişeleriyle beraber bir haftanın en büyük kazancını kaydetti.

Dolar Endeksi, Başkan Obama'nın Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerle bugün Beyaz Saray'da gerçekleştireceği görüşme öncesinde iki haftanın zirvesine çıktı. Euro, İtalya'nın bir tahvil ihalesinde borçlanma maliyetinin yükselmesi ve Fransız ekonomisinin daha önce beklenenden daha az gelişme kaydettiğini gösteren bir rapor üzerine diğer 16 büyük para biriminin ikisi dışında hepsi karşısında düştü. Yen, Japon tüketici fiyatlarının ve sanayii üretiminin düştüğünü gösteren verilerin ardından dolar karşısında 28 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bank of Tokyo Mitsubishi-UFJ Ltd. Londra Döviz stratejisti Lee Hardman, "Yatırımcılar, mali uçurumun nasıl sonuçlanacağı konusunda gittikçe şüpheli bir hal alıyorlar ve bu da güvenli limanlara talebi artırıyor" dedi.

Dolar, New York saatiyle 06:54'te yüzde 0.4 güçlenerek euro başına 1.3182 dolar oldu. ABD doları yen karşısında da yüzde 0.1 yükselerek 86.16 yen oldu. Euro ise yüzde 0.4 gerileyerek 113.58 yen oldu.