Advertisement

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ekonomideki gerilemenin altıncı yılına girerken, 2013 yılının "çok zor" olacağını söyledi. Başbakan Rajoy, Euro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisi için kurtarma çağrısında bulunmayı gözardı etmedi.

Rajoy dün iktidarının birinci yılını değerlendirdiği basın toplantısında, "Önümüzde halen çok zor bir yıl var, özellikle ilk yarısı ve reformları azimle devam ettirmek zorundayız" dedi. Rajoy, İspanya'nın bugün itibariyle yardım isteme planı yapmadığını, ancak bu "çok faydalı" enstrumanın halen kullanılabilir olduğunu sözlerine ekledi.

Rajoy, İspanyollara, işsizlik oranının yüzde 26'yı aşması ve İspanya Merkez Bankası'nın ekonominin son çeyrekte de daralarak altı çeyrek üst üste küçüleceği tahmininde bulunması ile birlikte, zor bir yıla hazır olmalarını söyledi. İspanya Başbakanı, Avrupa Komisyonu'nun hükümetin bütçe hedeflerini tutturması konusunda baskılarını azaltması ile birlikte, emeklilik kurallarında değişikliklerin de içinde bulunduğu ekonomiyi iyileştirmeye yönelik tedbirlerin ve bütçe disiplininin gelecek yıl da öncelikler olarak kalacağını sözlerine ekledi.

Rajoy, bütçe açığının yılı hangi seviyede bitireceği konusunda bir tahminde bulunmadı. Banka kurtarmalarının mailiyetini de içeren bütçe açığının gayrısafi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranında hedef yüzde 7.4 olarak açıklanmıştı. Bu oran geçen yıl yüzde 9.4 seviyesindeydi. Rajoy, Avrupa Birliği'nin (AB) İspanya'dan, toparlanmanın görülmesinin beklendiği 2014 yılına kadar ilave kesinti istemediğini belirtti.

Rajoy, "Devasa bir çaba sarfedildi," dedi ve "Resesyonda olan ve finansman sorunları bulunan bir ülkeden asla bu denli çok şey istenmedi" şeklinde görüş bildirdi.