Advertisement

(20:10'da güncellendi)

ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'nin 1 Ocak'ta başlayacak ve mali uçurum olarak adlandırılan 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarını önleyememesi durumunda, bunun "piyasalarda olumsuz reaksiyonunun" olacağı uyarısında bulundu ve Cumhuriyetçilerin bir son dakika anlaşmasını bloke etme olasılığına karşı hazırlanmakta olduğunu söyledi. Üç senatör, mali uçurumdan kaçınmakiçin anlaşmaya varma şansının 50-50'nin üzerinde olduğunu kaydetti.

Obama bugün NBC'nin "Meet the Press" programında yaptığı açıklamada, "Bunu politik olarak yapmayı isteyeceklerini sanmıyorum, ama sonuç bu şekilde olabilir," dedi ve "Henüz bir anlaşma görmüyoruz" dedi.

Obama, "Herşey başarısız olsa bile, yeni Kongre 3 Ocak'ta toplandığında, ilk kanun tasarısı, orta sınıf ailelerin vergilerini düşürmek olacak," dedi ve "Öyle ya da böyle bunun üstesinden geleceğiz" şeklinde görüş bildirdi.

Obama, "Cumhuriyetçiler, kendilerinin en büyük önceliğinin bütçe açığı konusunda ciddi bir şekilde anlaşmaya varılmasını sağlamak olduğunu söylüyorlar. Ancak, kendilerinin yegane önceliğinin, en varlıklı Amerikalılar için vergi avantajlarının devamını sağlamak olduğu şeklinde davranıyorlar" dedi ve "Cumhuriyetçilere tekliflerim o kadar adil ki, bana sinir oluyorlar" şeklinde konuştu.

Başkan'ın TV'deki bu açıklamalarının kaydı dün, her iki partiden Senato müzakerecilerinin yılbaşında devreye girecek vergi artırımları ve harcama kısıntılarının en azından bazılarını önlemek amacıyla biraraya gelmesi ile birlikte, Beyaz Saray'da yapıldı.

Tüm vergi indirimlerinin ya da yalnızca yıllık gelirleri 250,000 dolara kadar olanların vergi kısıntılarının süresinin uzatılıp uzatılmayacağı, kilit tartışma konusunu oluşturuyor. Cumhuriyetçiler daha varlıklıların vergilerinin artırılmasına direnç gösteriyor.

Senato'nun vergi indirimlerinin süresinin uzatılması, doktorlara sağlık ödemeleri, gayrımenkul vergileri, otomatik harcama kısıntıları ve diğer provizyonlar konusunda anlaşmaya varılamaması durumunda, Obama, Senato Çoğunluk Lideri Nevadalı Demokrat Harry Reid'e, 31 Aralık'ta görüşülmek üzere, 250,000 dolara kadar geliri olan aileler için işsizlik ödemeleri ve vergi kısıntılarının süresini uzatan kısa bir kanun tasarısı hazırlaması talimatı verdi.

South Carolina'dan Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham, "Fox News Sunday"e yaptığı değerlendirmede, 1 Ocak'tan önce anlaşmaya varma olasılığının "fazlasıyla iyi" olduğunu ve üst gelirli Amikalılar için vergi artırımlarını içereceklerini ve bunun Başkan'a bir siyasi zaferi temsil ettiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Ohio'dan Cumhuriyetçi John Boehner, yaptığı açıklamada, Obama'nın yorumlarının ironik olduğunu, zira müzakerelerin tekrar edilen temasının, kendisinin partisine karşı durmasını gerektirecek herhangi birşey konusunda anlaşmaya varmada isteksizliği olduğunu söyledi.

(20:10'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Aralık 2012 Pazar, 22:29 Misafir obamanın bu sözleri altın piyasasını etkileyebilir