Advertisement

ABD'de mali uçurum olarak tabir edilen vergi artışları ve otomatik harcama kesintilerinin devreye girmesine yalnızca 1 gün kala Senato liderleri ortak bir nokta bulmaya çalışıyor. Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid ve Azınlık Lideri Mitch McConnell, gelir vergisi oranları, veraset vergisi ve diğer konulardaki anlaşmazlıkları gidermenin yollarını arıyor.

Taraflar arasında hâlen ciddi ayrılıkların olduğunu ancak görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Nevada eyaleti Demokrat Senatörü Reid, bugün Senato'da yaptığı açıklamasında Senato'nun görüşmelere yarın Washington saati ile 11'de devam edeceğini ve belki de o zamana açıklayacak yeni şeylerin olabileceğini söyledi.

Kentucky eyaleti Cumhuriyetçi senatörü McConnell ise engelleri ortadan kaldırmak için ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşüyor.

ABD Kongresi 600 milyar doları aşan vergi artışlarını ve federal harcama kesintilerini önlemeye çabalıyor. ABD Temsilciler Meclisi ve ABD Senatosu, ABD Başkanı Barack Obama'nın 28 Aralık'ta Reid ve McConnell'dan bir çözüm bulmalarını talep etmesinin ardından Pazar günü alışılmadık bir şekilde toplandı. Her iki parlamento kanadı da öğleden sonraya kadar görüşmelerini sürdürdü.

"Anlaşma sağlama istekliliği ya da çıkarlar, ya da açıkça söylemek gerekirse anlaşma yapma cesareti, çıkıntı yapan nokta olmaya devam ediyor" diyen McConnell, "Bu anlaşmayı yapmaya istekliyim ancak bir dans arkadaşına ihtiyacım var" dedi.

Illinois Senatörü Demokrat Dick Durbin, anlaşmazlık konuları arasında vergilerin yükseleceği gelir vergisi
eşiği, sonlanacak vergi seviyeleri ve alternatif minimum vergi oranının bulunduğunu ifade etti.