Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), finansal sistemdeki risklerin kontrolüne odaklanacağını ve krediler ve hisse senedi ve tahvil ihaleleri fonlarının göstergesi olan toplam finansmanda "istikrarlı ve uygun" büyüme sağlamaya çalışacaklarını söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin merkez bankası aynı zamanda önümüzdeki yıl ihtiyatlı para politikasına devam ederek, büyümede istikrar ve ekonomide denge sağlamaya çalışacaklarını söyledi. Çin Merkez Bankası, büyümeye ek olarak, enflasyonu da kontrol altında tutmak için çalışmayı sürdüreceklerini ifade etti. Para politikası kurulunun çeyrek dönemlik toplantısının ardından 28 Aralık'ta yayınklanan 4 paragraflık metinde daha çok hükümetin bu ayın başındaki çalıştayda vurguladığı noktalar öne çıkarıldı.

PBOC'nin açıklamasında "risk kontrolüne" politika hedefi olarak yer verilmesi, geçtiğimiz 2 yılda artan banka dışı kredilerde, sosyal huzursuzluğa neden olabilecek şekilde temerrüte düşülebileceğine ilişkin endişelerin büyüdüğünün sinyalini veriyor olabilir.

Çİn'in en büyük devlet kontrolündeki yatırım şirketinin bir birimi olan Citic Trust Co. 21 Aralık'ta, çelik şirketinin kredilerindeki faiz ödemelerini yapmamasından ötürü en büyük varlık yönetimi ürünlerinden birindeki yarı yıllık ödemeyi kaçırdığını açıkladı.

Regülatörlerin özellikle banka dışındaki tröst kredileri gibi kanallardaki kredi arzının nitelik ve niceliğik kontrollerini sıkılaştırabileceğini söyleyen Nomura Holdings Inc.'in baş Çin ekonomisti Zhang Zhiwei, kredi büyümesindeki yavaşlamanın, ekonomik büyümenin yavaşlamasına ılımlı ölçüde etkisinin olacağına dikkat çekti.

Çin Merkez Bankası 2011'de ekonomideki fonlama kanallarında daha geniş bir tabloya ulaşmak üzere "toplam finansman" göstergesini başlattı.