Advertisement

Asya hisse senetleri, yılın son işlem gününde, ABD'de yılbaşında devreye girecek ve mali uçurum olarak adlandırılan 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarını önleme konusunda henüz anlaşmaya varılamamasından olumsuz etkilenerek satış ağırlıklı seyretti.  

Dünyanın en büyük madencilik şirketleri BHP Billiton Ltd. ve Rio Tinto Group, karları ekonomik büyümeyle yakında ilişkili olan şirketlerin hisselerine gelen satışlara öncülük etti. Avustralya'nın en büyük ikinci gazete yayıncısı Fairfax Media Ltd., milyarder Gina Rinehart ve yatırımcı John Singleton'ın şirketin kontrolünü alabileceği spekülasyonu ile yüzde 7.4 yükseldi ve 2012 yılındaki kaybını bir miktar daralttı. Hong Kong Borsasına kote, Çin'in kamu hizmet şirketi China Resources Power Holdings Co., Çin'de imalat sanayinin hızlanmakta olduğunu gösteren veri sonrası yüzde 1.4 yükseldi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi fazla değişmeyerek, Hong Kong saati ile 13:32'de 466.1 puanda kaldı. Endekste, yükselen dört hisse karşılığı yaklaşık beş hisse değer kaybetti. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi, ABD, Avrupa, Japonya ve Çin gibi dünyanın en önemli merkez bankalarının ekonomiyi desteklemek için adımlar atmasının desteği ile 2012 yılında yüzde 23 ile 2005'ten bu yana en iyi yıllık getirisini sağlarken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 14 yükseldi.

Melbourne'de Pengana Capital Ltd.'den Tim Schroeders, "Bazı yatırımcılar, ABD'de politikacıların, ekonomide ivme kazanmaya izin verecek bir orta noktada buluşacağı umudunu taşıyor," dedi ve "Sıkı pazarlıkların döndüğü bir dönemdeyiz. Siyasetin bu derece ileriye gitmesi hayalkırıklığı yaratıyor. Yatırımcılar bu durumun yeni yıla da taşınacağı endişesini taşıyor" şeklinde görüş bildirdi.