Advertisement

Çin hisse senetleri, imalat sanayinin daha hızlı genişlemesi ve düzenleyici kuruluşların daha fazla şirkete yatırım fonu kurma izni vermeyi planladıklarını açıklamasının ardından yükseldi. Gösterge endeks, bu hareket ile birlikte, son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Çin'in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp., HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in Çin içn açıkladığı imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) Mayıs 2011'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, sanayi şirketlerine gelen alımlara öncülük etti. Citic Securities Co. ve China Life Insurance Co., Çin'de menkul kıymetler düzenleyici kuruluşunun, aracı kurumlar ve sigorta şirketlerinin yatırım fonu kurabileceklerini açıklamasının ardından ralli yaptı. Poly Real Estate Group Co., China Business News'ta, Şanghay'da emlak işlemlerinin Aralık ayında son 23 ayın en yükseğine çıktığı yolunda bir haberin ardından yüzde 3 prim yaptı.

Şanghay'da West China Securities Co. analisti Wei Wei, "PMI verisi ekonomide güçlü duruşun daha da altını çizdi ve piyasa daha fazla temel destek alacak" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 yükselerek, yerel saat ile 13:04'te 2,259.61 puana ulaştı ve 21 Haziran'dan bu yana en yüksek kapanışını yapmaya yöneldi. CSI 300 Endeksi yüzde 1.2 yükselerek 2,509.65 puana çıktı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi. ABD'de en fazla işlem gören Çin hisselerini içeren Bloomberg China-US 55 Endeksi, 28 Aralık'ta New York'ta yüzde 0.1 geriledi. Çin'de iç piyasalar, yarınndan 3 Ocak'a kadar tatil nedeniyle kapalı.

Şanghay Bileşik Endeksi 2012 yılında yüzde 2.7 yükseldi ve son üç yılda ilk kez yıllık bazda kazanç sağlamaya yöneldi. Endeks, Çin'de ekonomik büyümenin toparlanacağı beklentisi ile, 3 Aralık'ta gördüğü son dört yılın en düşük seviyesinden yüzde 15 sıçrama yaptı.