Advertisement

(15:25'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, ABD'de kanun yapıcıların halen uzlaşmaya varamamaları ile birlikte, mali uçurum olarak adlandırılan ve yarın devreye girecek olan 600 milyar doların üzerindeki otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarına yönelik endişelerin etkisiyle, ABD hisse senetlerinin kayıplarını altıncı güne de taşıyabileceğini işaret ediyor. Bakır, Çin'de imalat sanayinin beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösteren veri sonrası değer kazandı ve metallerdeki yükselişlere öncülük etti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, New York saati ile 08:11'de 1,388.30 puanda seyrediyor ve New York hisselerinin gösterge endeksinin güne yüzde 0.5 aşağıda başlayabileceğini işaret ediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi ve endekste hisselerin işlem hacmi son 100 günün ortalamasının yüzde 64 altındaydı. Altın yüzde 0.4 yükseldi ve 12'nci seneyi de üst üste kazançla geçmeye yönlendi. Dolar euro karşısında yüzde 0.2 değer kazandı ve ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi. Bakır yüzde 0.7 prim yaptı. Japon yeni zayıfladı ve son yedi yılın en hızlı yıllık düşüşünü gerçekleştirmeye yönlendi

ABD'de Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid, Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelerin bu geceyarısında devreye girecek, mali uçurum olarak adlandırılan 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarını önleyebilmek için görüşmelerini sürdürdüğü bir ortamda, "halen ciddi farkların" olduğunu söyledi. ABD Senatosu bugün yerel saat ile 11:00'de toplanacak. Çin'de, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından açıklanan imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Aralık ayında, Mayıs 2011'den beri en hızlı genişlemesini gösterdi.

İngiltere'nin Stratford-Upon-Avon kentinde, NFU Mutual Insurance Ltd. İngiltere hisse senetleri fon yöneticisi Adam Carroll, "Yeni yıla girerken, ABD'de herşeyin yolunda gireceği ve bunun bugün olmayacağı konusunda göreceli olarak rahatız," dedi ve "Yatırımcılar sabırsızlanıyor. Şu anda oynanan daha ziyade siyasi bir oyun ve siyasi oyunlardan asla hoşlanmıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Melbourne'de Pengana Capital Ltd.'den Tim Schroeders, "Bazı yatırımcılar, ABD'de politikacıların, ekonomide ivme kazanmaya izin verecek bir orta noktada buluşacağı umudunu taşıyor," dedi ve "Sıkı pazarlıkların döndüğü bir dönemdeyiz. Siyasetin bu derece ileriye gitmesi hayalkırıklığı yaratıyor. Yatırımcılar bu durumun yeni yıla da taşınacağı endişesini taşıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Londra'da ETX Capital piyasa stratejistlerinden Ishaq Siddiqi, "Demokrat ve Cumhuriyetçi kanun yapıcılar, Senato'ya potansiyel bir anlaşmayı sunabilmek için bugün yeniden biraraya gelecek, ancak zaman doluyor ve bugün ilerleyen saatlerde anlaşmaya varılması konusundaki umutlar azalıyor," dedi ve "Traderlar yılın son gününde böyle bir riske girmiyor ve mali uçurumun bu geceyarısı başlayacağı olasığı ile masadan parayı çekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx Europe 600 Endeksi bu yıl, Avrupa Merkez Bankası'nın sınırsız tahvil alımı yapacağını açıklaması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişlemeye gitmesinin ardından bu yılı yüzde 14 kazançla kapatmaya yönlendi. Avrupa gösterge endeksinde, yükselen bir hisse karşılığı yaklaşık üç hisse değer kaybetti.

İngiltere'de spot piyasa yerel saat ile 12:30'da kapandı. Fransa, Belçika, İspanya ve Hollanda piyasalarında ise seans Londra saati ile 13:00'te sona erdi. Almanya, İsviçre, İtalya, Danimarka, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Avusturya piyasaları yılı daha önce tatile girmişti.

 (15:25'te güncellendi)