Advertisement

(18:20'de güncellendi)

Altın, Avrupa'dan Çin'e, önemli merkez bankalarının ekonomilerini desteklemek için ilave adımlar atacağı taahhüdünde bulunması ve ABD'li kanun yapıcıların bütçe müzakerelerinde anlaşma için son tarihe iyice yaklaşmalarının ardından yükseldi ve 12'nci yılı ard arda kazançla geçmeye yöneldi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek, New York saati ile 11:16'da ons başına 1,661.88 dolara çıktı ve bu yılki kazancını yüzde 6.'e genişletti. Fiyatlar daha önce, ABD'de mali uçurum olarak bilinen ve 1 Ocak'ta devreye girecek 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarından kaçınma konusunda halen anlaşmaya varılamamasının etkisi ile beş hafta üst üste düşüş göstermişti.

John Paulson'dan George Soros'a, büyük yatırımcılar, Fed'in aylık 40 milyar dolarlık mortgage destekli menkul kıymet alımına ek olarak Ocak ayında her ay 45 milyar dolarlık ABD Hazine kağıdı alacağını açıklamasının da desteği ile, altın varlıkları rekor seviyeye ulaşan altın destekli exchange traded fonlar (ETF) yoluyla 140.6 milyar dolarlık yatırım yaptılar. Goldman Sachs Group Inc., 5 Aralık'ta yaptığı değerlendirmede, altının, Fed teşvikleri genişletse bile ABD ekonomisindeki iyileşme ile birlikte muhtemelen 2013 yılında zirve yapabileceğini kaydetti. Bir gün sonra Morgan Stanley'den gelen açıklamada, altının gelecek yılın en iyi performans gösteren emtia arasında olacağı tahmininde bulundu.

Dublin'de GoldCore Ltd. direktörü Mark O’Byrne, "Ekonomilerin büyük bölümündeki negatif reel faiz oranları ve para birimlerinin değerlerinin düşmesi, altına tasarruf aracı olarak yatırım ve talebi artırıyor," dedi ve "İnsanlar mali uçuruma ilişkin müzakerelerin açıklığa kavuşmasını bekliyor. Durumu çözecekler, ancak mevcut büyük çaplı mali sorunları çözüme kavuşturmayacaklar" yorumunda bulundu.

Chicago'da Kingsview Financial stratejisti Matt Zeman, "Tüm dünyada basılan paralar altının alıcılı seyretmesine neden oldu," dedi ve "Bazı insanlar altını, mali uçuruma ilişkin belirsizliklerden dolayı alıyor" yorumunda bulundu.

(18:20'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Aralık 2012 Pazartesi, 10:34 Misafir vatandaşa ver gazı gitsin.yazık bu insanlara.parasal genişleme olmasına rağmen altın buna göre haraket etmiyor.2013 te altının 2000 dolar olacağı büyük yalan