Advertisement

ABD'de Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, Kongre'de kanun yapıcıların, mali uçurum olarak adlandırılan ve geceyarısı başlayacak olan 600 milyar dolarlık vergi artırımları ve harcama kısıntılarından kaçınmak için anlaşmaya varmaya "çok, çok yakın" olduklarını söyledi.

Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi McConnell, Senato'da bugün, herkesin ve üst gelir gruplarının gelir vergilerinde indirimin müzakere edildiği bütçe anlaşmasının "vergi kolaylığı kısmının geçirilmesi" çağrısında bulundu.

Dow Jones Endeksi 137.99 puan ya da yüzde 1.1 yükselerek New York saati ile 15:04'te 13,076.10 puana çıktı. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi 20.62 puan ya da yüzde 1.5 çıkışla 1,423.05 puana ulaştı.

Başkan Barack Obama, McConnell'in konuşması öncesi, yarın başlayacak olan vergi artırımları ve harcama kısıntıları konusunda anlaşmaya varmanın yakın olduğunu, ancak anlaşmanın henüz sağlanamadığını söyledi.

Obama, Beyaz Saray'ın orta sınıf vergi mükellefleri olarak tanımladığı bir gruba yaptığı konuşmada, "Yeni yılda başlayacak olan vergi artırımlarının önlenmesine yönelik anlaşma yakın görünüyor, ancak henüz tamamlanmadı" dedi. Başkan, önümüzdeki 12 saat boyunca vatandaşlara baskılarını artırmaları çağrısında bulundu ve "haydi bu işi bitirelim" dedi.

Kanun yapıcılar mali uçurum olarak adlandırılan vergi artırımları ve harcama kısıntılarını önlemek için müzakerelerini sürdürüyor. Ancak anlaşma sağlansa ve bu anlaşma parlamentonun her iki meclisinden geçse bile, Obama ve her iki parti liderlerinin istediğinden daha sınırlı olacak ve 2013 yılında bütçe ve federal borç limiti konularında diğer bir mücadele için zemin hazırlayacak.

Başkan Obama, temel zorlayıcı noktanın yarın başlayacak olan otomatik federal harcama kısıntılarından nasıl kaçınılacağı olduğunu söyledi. Obama, bunların her zaman en akıllı kesintiler olmayabileceğini ve savunma ve avantaj sağlama gibi programları etkileyebileceğini sözlerine ekledi.

Önerilen anlaşma dahilinde, gelir vergisi indirimleri, adının açıklanmaması koşuluyla konuşan bir kaynağa göre, yıllık geliri 450,000 dolara kadar olanlara genişletebilir ve bu seviyenin üzerindeki gelirler için oran yüzde 39.6'ya kadar çıkabilir. Genişletilmiş işsizlik sigortası ise 2013 yılı boyunca devam edecek.