Advertisement

(11:15'te güncellendi)

ABD Senatosu, Kongre ve Obama yönetiminin mali son tarihin dolmasına izin vermeleri ve mali uçuruma teknik olarak düşülmesinin ardından, bugün yürürlüğe girerek neredeyse tüm Amerikalı çalışanları etkileyecek vergi artırımlarını durduran bütçe anlaşmasını onayladı. Anlaşma mali uçurumun başlamasından iki saat sonra kabul edildi.

Anlaşmanın onaylanması, anlaşmayı kabul edeceğini ya da onu değiştireceğini henüz söylemeyen Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner'in üzerindeki baskıyı artıracak. Boehner, 2013 yılında 2012 yılına göre daha yüksek vergi getiren bir düzenleme için Cumhuriyetçilerin oylarını toparlamada zorluk çekecek.

Anlaşma tasarısı, geceyarısından sonra yapılan oylamada, 8'e karşı 98 oyla kabul edildi. Varılan anlaşma, hanehalkının büyük bölümü için bugün süresi dolacak olan vergi indirimlerini kalıcı hale getiriyor, genişletilmiş işsizlik yardımlarını devam ettiriyor ve otomatik harcama kısıntılarını iki ay öteliyor.

Bu adım, dün Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell'ın bugün devreye girecek 600 milyar doların üzerinde vergi artırımları ve federal harcama kısıntılarını önlemek için varılan anlaşmanın ardından atıldı. 157 sayfalık anlaşma değerlendirilmesi için Temsilciler Meclisi'ne gönderildi.

McConnell oylama öncesi yaptığı konuşmada, "Hepimiz, birşeyler yapmazsak, bugün bunun herkesi etkileyeceğini biliyorduk," dedi ve "Bunun olmasına izin vermeyecektik" şeklinde görüş bildirdi.

Başkan Barack Obama, bu sabah Beyaz Saray tarafından yayınlanan açıklamasında "Ne Demokratlar ne de Cumhuriyetçiler istediklerinin tümünü alamadı, ancak bu anlaşma ülkemiz için yapılan doğru birşey ve Temsilciler Meclisi de anlaşmayı gecikmeden onaylamalı" dedi.

New York Senatörü Demokrat Charles Schumer, "İnsanların bu anlaşmanın çeşitli kısımlarından hoşlanmamaları için çok ama çok neden var, ancak aynı zamanda, mali uçuruma düşmekten daha iyi olduğu yolunda da görüş birliği var" dedi.

17 aydan fazla süren tartışmaların ardından, Kongre ve Başkan Barack Obama, mali uçurum olarak adlandırılan bütçe değişikliklerini durduracak anlaşmayı onaylamadı. Anlaşma, önümüzdeki günlerde Kongre'nin her iki meclisinden de geçse dahi, Obama ve her iki parti liderlerinin istediklerinden daha sınırlı olacak.

Bugün Senato'da onaylanan anlaşma, yıllık geliri 450,000 dolara kadar olan hanehalkı için vergi indirimlerini uzatıyor ve bu rakamın üzerindeki gelirler için vergi oranını yüzde 39.6'ya yükseltiyor. Genişletilmiş işsizlik sigortası ise 2013 yılı boyunca uygulamanmaya devam edecek.

Bu anlaşma, kanun yapıcıların son üç yılda açığı azaltmak amacıyla birleştirilmiş "vergi ve harcama son tarihlerini" yarattıkları zaman umdukları sonucu getirmiyor. Bunun yerine, anlaşma eğer yasalaşırsa, ilk sıkıntıların büyük bölümünden kaçınılmasını sağlayacak ve 16.4 trilyon dolar olan borç limitinin artırılması ile ilgili mali tartışmaları Şubat ayına kadar erteleyecek.

(11:15'te güncellendi)