Advertisement

Çin'de imalat sanayi göstergesi üçüncü ay ard arda genişleme işaret etti ve bu durum, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yeni yıla girerken de genişlemekte olduğu işaretlerini destekliyor.

Ulusal İstatistik Bürosu ve Çin Lojstik ve Satınalma Federasyonu'nun açıkladığı veriye göre, Çin'de satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Aralık ayında 50.6 seviyesinde gerçekleşti. Kasım ayında da 50.6 seviyesinde gerçekleşen bu verinin, Bloomberg News'un anketine katılan 27 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre 51.0 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor.

Dün açıklanan ve son 19 aydaki en hızlı genişlemeyi işaret eden verinin yanında bugün açıklanan veri, Çin Komunist Partisi'nde yeni jenerasyonun ülkenin yönetimini ele alması ile birlikte, yedi çeyrektir üst üste süren daralmanın ardından görülen sıçramaya yardımcı olan artan altyapı yatırımlarını yansıtıyor. Mart ayında başbakanlığı Wen Jiabao'dan devralmaya hazırlanan Li Keqiang, ekonomiyi daha sürdürülebilir bir yola sokmak için kentleşme üzerinde duruyor.

Hong Kong'da Bank of America Corp. Çin ekonomisti Lu Ting, "Verilerin büyük bölümü, özellikle sanayi kesimi kaarları etkileyici bir toparlanmayı işaret ediyor," dedi ve "Aynı zamanda, önümüzdeki aylarda, çok fazla iyimser olma konusunda temkinli olmalı" uyarısında bulundu.

Dün HSBC Holdins Plc ve Markit Economics tarafından açıklanan final imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) 51.5 ile son 19 ayın en yüksek seviyesinde çıkmıştı. Kasım ayı geçici PMI verisi 50.9 ve Kasım ayı final PMI ise 50.5 seviyelerinde gerçekleşmişti. HSBC Endeksi daha ziyade küçük işletmeler üzerinde odaklanıyor.