Advertisement

Olumsuz sinyallerin öne çıktığı bir ekonomi devralan ve siyasi anketlerde zayıf bir destekle karşı karşıya kalan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, zenginlerin ödediği yüksek vergi oranlarını devam ettireceğini söyledi ve 2013'te büyük ve ani artış kaydeden işsizliğe öncelik verme iddiasından vazgeçti.

Konuyla ilgili ilk kez direk açıklamada bulunan Fransız Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi'nin yıllık 1 milyon euronun üzerinde geliri olanların ödediği yüzde 75 vergi oranını engelleme kararının kendisini ve yönetimi altındaki Sosyalist hükümetini bağlamayacağını söyleyerek, zenginlerin ülkenin finansmanını daha fazla yüklenmesi konusundaki ısrarını devam ettirdi.

Paris hükümeti mahkeme kararı karşısında ne yapacağını değerlendirirken Hollande, Yeni Yıl mesajında yüzde 75 oranındaki vergiye ilişkin kesin açıklamalardan kaçındı.

Öte yandan Hollande'ın 2 yıllık iktidarı boyunca uygulamayı vaad ettiği önlemden, bakanların aksi yöndeki ısrarlarına rağmen  vazgeçilebileceği spekülasyonları da bulunuyor.

Seçmenlerin genelinde oldukça büyük destek gören Hollande'ın yılda 200 milyon euroluk kazanç öngören planı, iş dünyası liderleri ve diğerleri tarafından, ülkenin varlıklı nüfusunu kaçırdığı eleştirileriyle karşı karşıya kalıyor.

En fazla kazanancı olanlardan daha fazla vergi isteneceğinin altını çizdiği konuşmasında, planın, aslı değiştirilmeden Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından yeniden düzenleneceğini söyledi.