Advertisement

(16:10'da güncellendi)

Yen ve dolar, ABD'de kanun yapıcıların hanehalkının yüzde 99'dan daha fazlasının gelir vergilerinin artmasını önleyen planı onaylamasının mali uçurum tehlikesini ortadan kaldırması ve güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi azaltmasının ardından yüksek getirili para birimleri karşısında zayıfladı.

Dolar Endeksi, Cumhuriyetçilerin ABD Başkanı Barack Obama ile önümüzdeki haftalarda borç tavanının artırılması karşılığında harcama kısıntıları konusunda yeniden müzakereye girmeye hazırlanmaları ile birlikte son beş haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları ralli yaptı ve sterlin ABD doları karşısında 16 ayın zirvesine çıktı. Yen dolar karşısında, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin para birimini zayıflatmaya yönelik niyetini tekrarlamasının ardından, Temmuz 2010'dan bu yana ilk kez 87 seviyesinin ötesine zayıfladı. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, yüksek getirili para birimlerindeki yükselişlere öncülük etti.

Singapur'da Sumitomo Mitsui Banking Corp. kıdemli küresel piyasalar analisti Satoshi Okagawa, "Bu, yen ve doların satıldığı tipik bir 'risk al' piyasası," dedi ve "Uçurum şimdilik geride kaldı" değerlendirmesinde bulundu.

Londra'da Monex Europe Ltd. Döviz piyasası analisti Eimear Daly, "Bir rahatlama rallisi gerçekleşmekte, ancak insanların büyük bölümü ABD'de zaten bir şekilde anlaşmaya varılacağını bekliyordu. Bu nedenle, anlaşma fiyatlanmıştı" dedi ve "Avustralya doları gibi para birimleri de oldukça iyi seyretti. 87 seviyesinin kırılması, dolar/yen için oldukça önemli bir olay" değerlendirmesinde bulundu.

Stamford, Connecticut'ta Royal Bank of Scotland Group Plc'ye ait RBS Securities'ten döviz stratejisti, "Bugünkü hareket gerçekten tümüyle mali uçurum ile alakalıydı," dedi ve "Tepki çok klasik bir risk yanlısı hareket gibi görünüyor. Ayrıca, anlaşmaya varılmasının ardından birazcık da rahatlama rallisi" şeklinde görüş bildirdi.

Dolar euro karşısında, yüzde 0.8 ile 23 Kasım'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından, yüzde 0.3 düşerek, New York saati ile 09:00'da 1.3249 seviyesine indi. Yen euro karşısında, 115.99 ile 8 Temmuz 2011'den bu yana en zayıf seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.8 değer kaybıyla 115.40 seviyesine geldi. Dolar karşısında ise yen yüzde 0.5 değer kaybetti ve 87.10 seviyesine indi. Yen dolar karşısında 87.33'e kadar gevşeyerek 29 Temmuz 2010'dan bu yana en zayıf seviyesini gördü.

ABD para biriminin altı önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi, yüzde 0.6 ile 23 Kasım'dan bu yana en hızlı düşüşünü gösterdikten sonra yüzde 0.4 kayıpla 79.452 seviyesine geldi.

(16:10'da güncellendi)