Advertisement

(16:40'ta güncellendi)

Hisse senetleri ve emtia grubu, ABD'de kanun yapıcıların dünyanın en büyük ekonomisini tehdit eden harcama kısıntıları ve vergi artırımlarının önemli bölümünü önleyen planı onaylamasının ardından güçlü yükselişler gösterdi. ABD doları, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizinin Ekim ayından bu yana en hızlı yükselişini göstermesi ile birlikte değer kaybetti.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi New York saati ile 09:31'de yüzde 1.2 yükselirken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.1'lik bir sıçrama gerçekleştirerek 285.18 puana çıktı ve 11 Mayıs 2011'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Endeks bu hareketle birlikte, Mayıs 2011'den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye yönlendi. Bu yükselişler sonucu, 2012 yılındaki yüzde 13'lük küresel hisse senedi rallisi daha da genişledi. Bakır yüzde 3.0'ün üzerinde yükselirken, petrol yaklaşık yüzde 2.0 değer kazandı. Dolar Endeksi yüzde 0.6 ile 23 Kasım'dan bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi sekiz baz puan yükseldi.

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçilerin kendisi ile önümüzdeki haftalarda borç tavanının artırılması karşılığında harcama kısıntıları konusunda yeniden müzakereye girmeye hazırlanmaları ile birlikte, Amerikan çalışanlarının yüzde 99'dan daha fazlası için getirilen vergi artışlarını önleyen planı imzalayacağını kaydetti. ABD'de bugün açıklanacak olan imalat sanayi verisinin, ekonomistlerin tahminlerine göre, son üç yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından istikrar göstermesi bekleniyor.

Hong Kong'da Principal Global Investors portföy yöneticisi Binay Chandgothia, "ABD'de varılan anlaşma piyasayı ilk anda pozitif etkiledi ve kısa vadede rahatlama getirdi," dedi ve "Sürdürülebilirlik, nihayetinde ortaya neyin çıkacağına ve borç tavanıyla ilgili tartışmaların nasıl şekil alacağına bağlı. Müzmin siyasi müzakereler olacak" şeklinde görüş bildirdi.

(16:40'ta güncellendi)