Advertisement

Çin'in imalat sektörünün 3. ayında da genişlemesi ve ABD'de yasakoyucuların bütçe planını onaylamasının ardından Hong Kong'un Hang Seng Endeksi geçtiğimiz yılki yüzde 23 oranındaki kazançlarını genişletti.

Kuzey Amerika'yı en büyük pazarı sayan elektrikli aygıt üreticisi Techtronic Industries Co. yüzde 3.1 değer kazandı. Çelik ve demir madeni üreten ve otomobil satan Citic Pacific Ltd. yüzde 5 yükseldi. Hang Seng Finans Endeksi'nin China Life Insurance Co.'nun yüzde 5.5 primlenmesiyle yüzde 2.3 sıçramasıyla finansal hisseler Hong Kong Borsasının en çok kazananı oldu.

Hang Seng Endeksi yüzde 2 artışla 23,103.97 puana tırmanarak Haziran 2011'den bu yana ilk kez 23 bin puanı aştı. İşlem hacminin 30 günlük hareketli ortalamanın yüzde 36 yukarıda seyrettiği endekste 50 şirketin yalnızca 1'i düşüş kaydetti. Hang Seng China Enterprises Endeksi yzüde 2.9 kazançla 11,765.58 puana çıktı.

Yatırımcıların mali uçurumun önlenebileceğine inanmasından ötürü kısa vadeli piyasa beklentilerinin oldukça olumlu olduğunu ifade eden KGI Asia Ltd.'ın baş operasyon müdürü Ben Kwong, Çin'in PMI verisinin de piyasa için diğer bir teşvik olduğunu, bugünkü en büyük kazançların Çin ile bağlantılı hisseler olduğunu, yatırımcıların Çin ekonomisindeki ilerlemelerin devam etmesini beklediğini söyledi.