Advertisement

Gölpazarı ilçesinde, arazisi yaklaşık 4 yıldır define arayanlar tarafından kazılmasından bıkan arazi sahibi Halil Çakmak (71), devletten yardım bekliyor.

Gökçeler köyünde yaşayan Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köye 2 kilometre uzaklıktaki Maltaşı mevkisinde kiraz ve vişne yetiştirdiği arazide define olduğunu sanan kişilerin, 2008 yılından bu yana arazisini kazdığını söyledi.

Kazılan çukurları kapatmasına rağmen define meraklılarının kazmaktan vazgeçmediğini ifade eden Çakmak, şöyle konuştu:

''Ben kapatıyorum, onlar kazıyor. Bıktım artık. Arazide ne olduğunu bilen yok. 'Bu taşın altında bir şey var' diye devamlı kazıyorlar. Burası benim tapulu arazim. Annem ve köyün yaşlıları, 'Burada altın sabanı, altın bayındırı var' derdi. Ancak bunlar nereden biliyor, bilmiyorum. Burayı gelip kazıyorlar. Onlar gece kazıyor, biz gündüz kapatıyoruz. Bugüne kadar ne kadar kazıldığının sayısını unuttum. Jandarma komutanına bir gece bölgeyi gösterirken kazıya gelen 3 kişiyi suçüstü yakaladık.''



-Köylüler de tedirgin oluyor

Çakmak, devletin arazisine el koyup, kazı yaparak bir şeyler varsa ortaya çıkarmasını istediğini bildirdi.

Bundan yaklaşık 3-4 yıl önce tek başına araziyi kontrol etmeye gittiğini anlatan Çakmak, ''Define meraklıları da benden sonra araziye geldi. Biraz daha sonra gelmiş olsam karşılaşacaktık. Gerekli yerlerle yazışmalar yapıldı. Yetkililer, araziye zarar vermeden baksın. Devletimiz kazsın ama benim hakkım neyse versin'' dedi.

Gökçeler Köyü Muhtarı Emin Özer de arazinin ayda en az 2-3 kez kazıldığını, özellikle gece 02.00'den sabaha kadar kazıldığını öğrendiklerini belirtti.

Arazide büyük bir hazine olduğu söylentisinin yayıldığını vurgulayan Özer, ''Araziden yola zeminden bir geçit olduğunu yaşlılarımız söylüyordu. Köylü vatandaşımızda ister istemez rahatsız oluyor. Geceleri yabancı bir araç geçtiğinde, 'Acaba kazı yapmaya mı geliyorlar?' diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Bazen gelip birkaç arkadaşla kontrol ediyoruz'' diye konuştu.

AA