Advertisement

Hükümetlerin piyasa müdahalelerinden ötürü daha hızlı büyümenin artık yatırımcıları cezbedememesiyle, en büyük gelişmiş piyasalardaki hisseler 3. yılında da küresel hisselerin gerisinde kaldı.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'deki hisselerden oluşan MSCI Gelişe Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 11 ile MSCI Tüm Dünya Endeksi'nden yüzde 1.6 daha az kazanç sağladı. Deutsche Bank AG'nin stratejistlerinden John-Paul Smith, trendin büyük ihtimalle 2013'te de devam edeceğini öngördü. Brezilya'daki siyasetçilerin kamu hizmeti ücretlerini indirmek üzere müdahale etmesi, Çin'in en büyük şirketlerindeki kontrolünü devam ettirmesi ve Rusya'daki şirketlerin hissedarlarının parasını hükümetin tercih ettiği projelerde harcamasıyla BRIC ülkelerine yatırım yapan mevduat fonlarından 1.65 milyar dolarlık net çıkış oldu.

Sosyalist zihniyetten piyasa ekonomisi zihniyetine geçişin henüz tamamlanmadığını savunan Templeton Gelişmekte Olan Piyasalar Grubu CEO'su Mark Mobius, hâlen gidilecek çok yol olduğunu söyledi.

Goldman Sachs Group Inc.'in 2001'de ekonomilerinin 3 katı büyümesinin ardından BRIC kavramını öne atmasının sonrasındaki 8 senede BRIC şirketlerinin hisseleri, küresel hisseleri yüzde 403 yendi. BRIC ülkelerinin gayrisafi yurtiçi hasılası şimdi 1998'den bu yana en düşük hızında büyüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) 4 ülkenin bu yıl yüzde 4.5 büyüyerek, 2010'daki yüzde 8.1 seviyesinin neredeyse yarısında genişleyeceğini öngörüyor. IMF, dünya ekonomisinin ise yüzde 3.3 büyümesini bekliyor.