Advertisement

Yen ve dolar, ABD'li yasa yapıcıların vergi artışı ve harcama kesintisi öngören mali uçurumu engelleyecek bir tasarı üzerinde anlaşmalarının ardından yüksek getirili Dövizler karşısında değer kaybetti.

Dolar Endeksi, Cumhuriyetçiler'in Başkan Obama ile harcama kesintileri üzerine mücadelelerine devam edecekleri sözünü vermesinin ardından düşüşünü durduramayarak son 5 haftanın en sert gerilemesini kaydetti. Avustralya ve Yeni Zellanda dolarları ralli yaparken, pound dolar karşısında 16 ayın zirvesine yükseldi. Yen, Japonya'nın şimdiki Başbakanı Shinzo Abe'nin para birimini zayıflatmayı hedeflediğini dile getirdiği Temmuz 2010'dan bu yana ilk kez dolar karşısında 87 yenin altına düştü.

Royal Bank of Scotland Group Plc'nin Stamford'da bulunan RBS Securities bölümü döviz stratejisti Brian Daingerfield, "Bugünkü hareketlilik mali uçurumla ilgili. Gördüğümüz tepki, çok klasik bir risk-pozitif hareket gibi görünüyor. Şimdi elimize bir anlaşma geçtiği için biraz da rahatlama rallisi gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Dolar, New York saatiyle 09:00'da euro karşısında yüzde 0.3 gerileyerek 1.3249 dolara indi. Yen, euro karşısında yüzde 0.8 geriledi ve 115.40 yen olurken, dolar karşısında da yüzde 0.5 gerileyerek 87.10 yene indi.