Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, ABD yasa yapıcılarının mali uçurumu engelleyecek bir taslak üzerinde anlaşmalarının ardından yükselerek en büyük gelişen piyasaların yer aldığı MSCI BRIC Endeksi'ni geçtiğimiz yılın en düşük seviyesinin yüzde 22 üzerine itti.  

Dünyanın en büyük televizyon ve mobil telefon üreticisi Samsung Electronics Co., yüzde 3.6'lık rallisiyle bir rekora doğru ilerledi. China Pacific Insurance (Group) Co. hisse notlarının Credit Suisse Group AG tarafından yükseltilmesiyle son 17 ayın zirvesine çıktı. Brezilya'nın Bovespa Endeksi ise Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye kadar ilerledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi New York saatiyle 10:32'de yüzde 2.2 yükselerek 1,078.52 puan oldu ve 14 Eylül'den bu yana en sert çıkışı gerçekleştirdi. MSCI BRIC Endeksi ise yüzde 2.7 yükseldi. ABD Temsilciler Meclisi mali uçurumu engellemeye yönelik bir tasarıyı kabul ederek geçirirken, ABD ekonomisinde güvenin tekrar yerine gelmesini sağladı. Gelişen ülkeler endeksinde yer alan 21 ülke, ihracatının ortalama yüzde 17'sini ABD'ye gönderiyor.

Capital Economics Ltd. Londra şef gelişen piyasa ekonomisti Neil Shearing, telefonla gerçekleştirilen bir görüşmede "Mali uçurum geçtiğimiz yıl piyasaları aşağı çeken en önemli faktörlerden bir tanesiydi, o yüzden öyle sanıyorum ki önümüzdeki bir kaç gün ve haftada piyasaların yukarı doğru hareket ettiğini göreceğiz" ifadelerini kullandı.