Advertisement

Petrol, ABD'li yasa yapıcıların vergi artışı ve harcama kesintisi öngören mali uçurumun engellenebilmesi için bir çözüm önerisi üzerinde anlaşmaya varmaları üzerine son 3 ayın zirvesine çıktı.

Petrol vadelileri, çözüm önerisinin Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması ve Barack Obama'nın da tasarıyı onaylayacağını belirtmesinin ardından yüzde 2.2'ye varan kazanç kaydettiler. Petrol daha sonra euronun dolar karşısındaki ilerlemesini kesmesiyle beraber kazançlarını da azalttı.

Energy & Economic Research başkanı Michael Lynch, "Kongre'nin hareketleri insanları ABD ekonomisi üzerine çok daha iyimser yaptı ve petrol için de büyük bir yukarı yönlü hareket görüyoruz. En büyük şey bir çok insan için vergi artışı olmayacağı" ifadelerini kullandı.

Şubat vadeli West Texas Intermediate (WTI) petrolünün varili New York saatiyle 13:41'de yüzde 1.2, 1.08 dolar, artarak 92.90 dolar oldu. WTI petrolü gün içerisinde New York Mercantile Exchange'de 93.87 doları görerek 19 Eylül'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Vadeliler geçtiğimiz yıl yüzde 7.1 düşerek 2008 yılından beri ilk düşüşü kaydetmişti. WTI petrol kontratlarının işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 6.3 üzerinde gerçekleşti.

Şubat vadeli Brent petrolün varili ise 1.18 dolar artarak Londra merkezli ICE Futures Europe'da 112.29 dolardan işlem gördü.