Advertisement

24-25 Şubat'ta yapılacak genel seçimlere hazırlanmaya başlayan İtalya’da kampanyasını başlatan merkez ittifakın lideri ve Başbakan Mario Monti çalışanların vergi oranını düşürme vaadinde bulundu.

"İtalya için tünelin sonundaki ışığın artık çok daha yakın” olduğunu söyleyen teknokrat başbakan Monti, rakibi Silvio Berlusconi hakkında ise sert ifadeler kullandı.

Monti, merkez yapılanmanın liderliğini yürütmekle birlikte seçimlere aday olarak katılmamasına rağmen, yeniden göreve gelmesi halinde İtalya'nın mali yapısına olan güveni yeniden sağlamayı vaat etti.

İtalyan Radio Uno radyosuna konuşan Monti, Giorgio Napolitanu'nun yerine ise göz dikmediğini, yalnızca bazı siyaset danışmanlarının bu ihtimali görerek dile getirdiğini, ancak bu ihtimalin kesinlikle artık çok daha az olduğunu ifade etti.

Diğer yandan İtalya'nın eski başbakanı Berlusconi, Monti'yi seçim yarışına girmeme sözünü tutmadığını söyleyerek eleştirdi.

İtalya'da Monti'nin başında olduğu merkez ittifakı, Berlusconi'nin sağcı Özgürlük Halkı Partisi ve Demokratik Parti ile yarışıyor. Demokratik Parti Lideri Bersani ise şimdilik anketlerde yarışı Monti'nin koalisyonu ve Berlusconi’nin partisinin önünde götürüyor.

Bersani seçim sonrası ise Monti ile ittifaka sıcak bakıyor.

ING Group NV'nin baş uluslararası ekonomisti Rob Carnell, yatırımcıların çoğu Monti'nin aynı görüşte olmayan partileden oluşacak bir koalisyona liderlik etmesi gibi hükümetin bir yerinde yer alarak, reform unsurunu devam ettirmesini umduğunu ve mevcut reformları başıboş ve kendi hâline terketmemesini umduğunu söyledi.