Advertisement

Bakır, Çin'de hizmet sektörünün genişlediğini gösteren veri sonrası dünyanın en büyük metal tüketicisinin ekonomik sıçramasını bu yıl da devam ettirebileceği iyimserliğini artırması sonrası yükselişini üçüncü güne taşıdı. Kurşun fiyatları 16 ayın zirvesine çıktı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), erken saatlerdeki yüzde 0.3'lük kaybını geri aldı ve yüzde 0.4 yükselerek Seul saatiyle 14:47'de ton başına 8,240 dolara çıktı. bakır dün 8,255 dolara ralli yaparak 18 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 yükselerek ton başına 3.753 dolara geldi.

ABD'de fabrika üretiminin beklenenden daha iyi çıkmasının ardından Çin'de bugün açıklanan veriye göre, hizmet sektörü Aralık ayında son dört ayın en hızlı genişlemesini kaydetti. Çin'de imalat sanayi, 1 Ocak'ta açıklanan veriye göre, genişlemesini üçüncü aya da taşımıştı. Metaller ve hisse senetleri dün, ABD'de kanun yapıcıların mali uçurum olarak adlandırılan otomatik vergi artırımlarını ve harcama ksııntılarını önleyen planı onaylamaları ile birlikte ralli yaptı.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co., kıdemli metal traderı Hwang Il Doo, "Hizmet sektörü verileri bugün bakıra ek destek sağladı," dedi ve "Bu veri, Çin ekonomisinin bu yıl toparlayacağı görüşünü güçlendiriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'de imalat sanayi dışı (hizmet sektörü) satınalma yöneticileri endeksi (PMI), KAsım ayındaki seviyesi olan 55.6'dan Aralık ayında 56.1 seviyesine yükseldi. ABD'de dün açıklanan ISM imalat sanayi endeksi ise, Kasım ayındaki 49.5 seviyesinden Aralık ayında 50.7'ye çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistler bu verinin 50.5 seviyesinde çıkmasını bekliyordu.

Bakır LME'de 2012 yılında yüzde 4.4 arttı. LME'nin takip ettiği stoklar geçen yıl yüzde 14 düştü ve böylelikle üçüncü yılda da aşağı yönde hareket etti. Piyasada altı önemli metali izleyen LMEX Endeksi dün 3,581.7'ye sıçrayarak 14 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Kurşun yüzde 2.8 kadar yükselerek ton başına 2,499 dolara çıktı ve Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Çinko yüzde 1.6'lık primle geçen yılın Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Aluminyum ve nikel de değer kazanırken, kalay düştü. Çin'de piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı.