Advertisement

ABD'de imalat sektörü ve Çin'de de hizmet sektörünün büyümesinin küresel ekonomideki güveni artırması üzerine gelişen piyasalar endeksi 9. gününde de yükselerek, 14 ayın en uzun süreli kazancını kaydetti.

Güney Kore'nin güneş panellerinde kullanılan en büyük polisilikon üreticisi OCI Co., ham madde fiyatlarındaki artış üzerine Ocak 2012'den bu yana en büyük sıçramasını yaptı. Çin'in en zengin kadını Yang Huiyan kontrolündeki imar şirketi Country Garden Holdings Co., 10 yıllık dolar kağıtları satmak için teklif yapmasının ardından son 4 yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Güney Kore'nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai Motor Co., wondaki güçlenmenin kârları olumsuz etkileyebileceği spekülasyonu üzerine son 2 ayın en sert düşüşünü kaydetti.

Değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hissenin değerlendiği MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1'in altında artışla 1,078.24 puana çıktı. Endeks dün yüzde 2.1 kazançla 10 ayın zirvesine yükseldi. ABD'de fabrika üretiminde beklenenin üzerinde artış kaydedilmesinin ardından Çin'de de hizmet sektörü de Aralık'ta son 4 ayın en hızlı büyümesine işaret etti. Emtia ve hisse senetleri ABD'de yasakoyucuların, Amerikalılar'ın çoğu için vergi artışlarını önleyecek planı onaylamasının ardından dünya genelinde kazanç sağladı.

Çin ve ABD'deki ekonomik göstergelerin, küresel ekonominin istikrarlı bir toparlanma yoluna girdiği iyimserliği sağladığını belirten Asset Plus Fund Management Co.'nun fon yöneticilerinden Budsares Yunniyom, yatırımcıların riskli varlıklardaki yatırımlarını artırma konusunda istekli olması sayesinde bu durumun gelişen piyasa hisselerindeki kazançları destekleyebileceğini söyledi.